Viorel Moldovan s-a săturat şi a ţinut un discurs manifest pentru fotbalistul din Superligă: ”La muncă, copile, la muncă! Trece trenul pe lângă tine!” Viorel Moldovan s-a săturat şi a ţinut un discurs manifest pentru fotbalistul din Superligă: ”La muncă, copile, la muncă! Trece trenul pe lângă tine!”
Giovanni Becali a anunţat marea lovitură din fotbalul românesc: ”A semnat!”

VIDEO | Alexander Zverev a învins revelaţia de la Miami şi s-a calificat în semifinale VIDEO | Alexander Zverev a învins revelaţia de la Miami şi s-a calificat în semifinale
Naţionala Românie de Polo va debuta împotriva Greciei la Jocurile Olimpice Naţionala Românie de Polo va debuta împotriva Greciei la Jocurile Olimpice
Veste excelentă primită de Barcelona! Ce doi ar putea fi apţi pentru meciul cu PSG din Champions League Veste excelentă primită de Barcelona! Ce doi ar putea fi apţi pentru meciul cu PSG din Champions League
Ultimă oră! Antrenorul clubului legendar pleacă de la echipă: ”Vreau să mă concentrez pe ultimele opt meciuri!” Ultimă oră! Antrenorul clubului legendar pleacă de la echipă: ”Vreau să mă concentrez pe ultimele opt meciuri!”

Portugalia - Elveţia 6-1. Goncalo Ramos a făcut ”hattrick-ul” şi lusitanii s-au calificat după o prestaţie senzaţională. Maroc - Spania 0-0 (3-0 d.p.). ”Leii din atlas” s-au calificat în ”sferturile” Cupei Mondiale

CM 2022 Publicat de Ovidiu Neacşu pe 6 dec 2022

• Ziua 17 a Cupei Mondiale aduce ultimele două partide din ”optimi” ce promit mult spectacol.
  • Maroc a produs o surpriza imensă şi s-a calificat în ”sferturile” Cupei Mondiale, după ce Bono a apărat două penalty-uri. Spania a încheiat la egalitate, 0-0, duelul cu ”leii din atlas”, după cele 120 de minute şi a pierdut 3-0 la loviturile de departajare.
  • Portugalia s-a calificat în ”sferturile” Cupei Mondiale, după ce a învins clar Elveţia cu 6-1. Omul meciului a fost chiar înlocuitorul lui Ronaldo, Gocalo Ramos, care a reuşit să puncteze de trei ori. Lusitanii o vor întâlni pe revelaţia Maroc în ”sferturi”.
  • CM 2022 | Totul despre turneul final din Qatar! Program complet, rezultate, tabloul sferturilor

Portugalia - Elveţia, 6-1 (Ramos G. 17', 55', 67', Pepe 33', Guerreiro R. 55', Leao R. 90+2' \ Akanji M. 58')

• Portugalia: D.Costa - Dalot, Dias, Pepe, Guerreiro - Otavio, Carvalho; B. Silva - Fernandes, Ramos, Felix
  • Rezerve: R. Patricio, Jose Sa, Andre Silva, Antonio Silva, Cancelo, Horta, Joao Mario, Leao, Nunes, Neves, Palhinha, Ronaldo, Vitinha
  •
  • Elveţia: Sommer - Fernandes, Akanji, Schar, Rodriguez - Xhaka, Freuler - Shaqiri, Sow, Vargas - Embolo
  • Rezerve: Kobel, Kohn, Omlin, Aebischer, Comert, Elvedi, Fassnach, Frei, Jashari, Okafor, Rieder, Seferovic, Steffen, Zakaria

Min. 90+4: Fluier final de partidă!

Min. 90+2: GOL marcat de Leao, jucătorul lui AC Milan reuşeşte o execuţie superbă şi încheie setul.

Min. 73: Cristiano Ronaldo intră pe teren în uralele fanilor şi primeşte

Min. 67: GOL marcat de Portugalia, Ramos scapă singur cu Sommer şi face ”hattrick-ul”.

Min. 58: GOL marcat de Elveţia, Akanji profită de o nesicronizare în apărarea lusitanilor şi reduce din diferenţă.

Min. 55: GOL marcat de Portugalia, Otavio reuşeşte o pasă pur şi simplu încântătoare pentru Guerreiro, care nu ratează şi face 4-0.

Min. 51: GOL marcat de Portugalia, Ramos profită de pasa perfectă primită de la Dalot şi înscrie printre picioarele lui Sommer, reuşind să facă ”dubla”.

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 46: Schimbare pentru Eleveţia, iese Shar şi intră Comert.

Min. 45+4: Final de primă repriză!

Min. 43: Cartonaş galben văzut de Schar (Elveţia).

Min. 43: Ramos putea face dubla, după ce a fost servit perfect de Felix, dar Sommer reuşeşte o paradă senzaţională şi îşi ţine echipa în joc.

Min. 38: Ocazie imensă pentru Elveţia, Freuler a fost foarte aproape să micşoreze diferenţa de socr, dar Costa a intervenit salvator şi menţine intactă poarta Portugaliei.

Min. 33: GOL marcat de Portugalia, Bruno Fernandes l-a găsit perfect pe Pepe, care dublează avantajul echipei sale, în urma unui corner.

Min. 17: GOL marcat de Portugalia, Felix îl găseşte pe Ramos în careu, iar atacantul lusitanilor trimite o bombă, direct în vinclu.

Min. 10: Ambele naţionale au un început prudent, niciuna nu riscă prea multe.

Min. 1: A început partida!

Update ora 20:00: Surpriză de proporţii din partea lui Fernado Santos! Selecţionerul lusitanilor l-a lăsat pe Cristiano Ronaldo pe banca de rezerve!

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

Portugalia s-a calificat fără probleme din grupa H, chiar dacă a pierdut 2-1, în faţa Coreei de Sud, în ultimul meci. Lusitanii au arătat excelent în cele două victorii în faţa Ghanei şi a Uruguayului, dar duelul din ”optimi” cu Elveţia pare unul destul de echilibrat. Elveţienii au terminat pe locul 2 grupa din care au făcut parte Brazilia, Serbia şi Camerun şi au pierdut doar în faţa ”Selecao”. Trupa lui Yakin pare capabilă să facă surpriză în ultimul meci din ”optimile” Cupei Mondiale.

Maroc - Spania, 0-0 (3-0 d.p.)

• Maroc: Bono - Hakimi, Aguerd, Saiss, Mazraoui- Amrabat, Amallah, Ounahi - Boufal, En-Nesyri, Ziyech
  • Rezerve: Aboukhal, Attiat-Allal, Benoun, Cheddira, Dari, El Khannous, El Yamiq, Ez Abde, Hamdallah, Jabrane, Munir, Sabiri, Tagnaouti, Zaroury
  •
  • Spania: Unai Simon - Marcos Llorente, Rodri, Laporte, Jordi Alba - Gavi, Busquets, Pedri - Ferran Torres, Asensio, Dani Olmo
  • Rezerve: Azpilicueta, Balde, Carvajal, Fati, Garcia, Guillamon, Koke, Morata, Pino, Raya, Sanchez, Sarabia, Soler, Torres, Williams

Maroc produce o surpriza imensă şi se califică în ”sferturile” Cupei Mondiale, după ce Bono a apărat două penalty-uri.

Min. 120+3: Se încheie a doua repriză de prelungiri. Loviturile de departajare vor decide cine merge în ”sferturile” Cupei Mondiale!

Min. 106: A început repriza a doua de prelungiri!

Min. 105+1: Finalul primei reprize de prelungiri!

Min. 104: Ocazie uriaşă ratată de Maroc, Cheddira scapă singur cu Simon, dar îl ia la ţintă pe portarul spaniol dintr-o poziţie excelentă.

Min. 91: A început prima repriză de prelungiri!

Min. 90+5: Egalitate după primele 90 de minute, vom avea prelungiri.

Min. 90+5: Ocazie imensă în finalul meciului, Bono îşi slvează echipa, după ce parează şutul lui Olmo din lovitură liberă.

Min. 90: Saiss vede şi el cartonaşul galben.

Min. 82: Alvaro Morata trimite un şut din afara careului, dar încercarea sa trece mult peste poartă.

Min. 77: Laporte vede primul avertisment al partidei.

Min. 55: Spania are prima şansă a părţii a doua, Dani Olmo trimite un şut în forţă, dar Bono reuşeşte să scoate mingea de sub bară.

Min. 45+1: Final de primă repriză!

Min. 42: Ocazie mare pentru Maroc, Boufal trimite excelent în careu, dar reluarea lui Aguerd trece puţin peste poartă.

Min. 33: Mazraoui trimite primul şut pe spaţiul porţii, dar mingea este reţinută în doi timpi de Unai Simon.

Min. 26: Ocazie mare pentru ”Furia Roja”, Asensio primeşte o pasă excelentă în adâncime, dar trimite în plasa laterală dintr-o poziţie bună.

Min. 12: Marocul are prima ocazie de gol, prin Hakimi, care trimite un şut periculos din lovitură liberă, dar mingea trece peste poarta apărată de Simon.

Spania a arătat destul de convingător în primele două meciuri din faza grupelor, dar a dezamăgit în partida pierdută cu 2-1 în faţa Japoniei. Înfrângerea în faţa asiaticilor i-a adus pe elevii lui Luis Enrique pe al doilea loc şi astfel întâlnesc ocupanta primei poziţii din grupa F, Maroc. Africanii au reuşit să surprindă după ce a terminat în fruntea unei grupe din care au mai făcut parte Canada, Croaţia şi Belgia şi pare nu par un adversar care îi poate pune probleme serioase ”Furiei Roja”.