I-a decis soarta Istvan Kovacs Barcelonei? Centralul din Superligă l-a eliminat pe Araujo, iar PSG a egalat. Arbitrul i-a arătat cartonaşul roşu şi lui Xavi | VIDEO

Marius Şumudică anunţă următorul mare tun dat de Rapid: ”E cel mai bun atacant din România” Marius Şumudică anunţă următorul mare tun dat de Rapid: ”E cel mai bun atacant din România”
Fostul mare fotbalist critică decizia lui Florinel Coman de pleca în Qatar: „Pierzi 20% din ceea ce ştii” Fostul mare fotbalist critică decizia lui Florinel Coman de pleca în Qatar: „Pierzi 20% din ceea ce ştii”
LIVE VIDEO | PSG şi Borussia Dortmund se califică în semifinale după o nouă seară de poveste din UEFA Champions League LIVE VIDEO | PSG şi Borussia Dortmund se califică în semifinale după o nouă seară de poveste din UEFA Champions League
Rafael Nadal s-a calificat în turul doi la Barcelona Rafael Nadal s-a calificat în turul doi la Barcelona
Ultimă oră! Dennis Man, pe urmele lui Adrian Mutu. Gigantul din Serie A care îl doreşte pe internaţionalul român

VIDEO ǀ Farul Constanţa – Universitatea Craiova 2-1. Trupa lui Hagi revine pe primul loc în Superliga

Farul Constanta Publicat pe 6 feb 2023

Farul Constanţa a învins pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Universitatea Craiova, după un meci contând pentru etapa a 24-a din Superligă. Trupa lui Gică Hagi revine pe primul loc.

Scorul a fost deschis repede la Ovidiu, de către gazde, care au marcat prin tânărul de 17 ani, Adrian Mazilu, aflat la primul său gol în prima ligă. Acelaşi Mazilu a mai ratat de două ori, în minutele 13 şi 24, iar în minutul 33 Arlauskis a provocat un penalti ciudat, intrând pur şi simplu în M. Popescu. Arbitrul Andrei Chivulete a dictat lovitură de pedeapsă după o scurtă consultare a VAR, iar Larie a transformat-o în minutul 34.

În repriza secundă Farul a pierdut din turaţie, oltenii au redus din diferenţă prin Nistor, din pasa lui Işfan (min. 58), însă oaspeţii nu au avut forţa de a egala situaţia pe tabelă şi Farul s-a impus cu 2-1, devenind lider în clasament, cu 51 de puncte.

Farul Constanţa – Universitatea Craiova 2-1 (Mazilu 6, Larie 34-penalty / Nistor 59), în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro

• Farul: Aioani - Kiki, Larie, M. Popescu, Borza - Artean, T. Băluţă, Grameni - Ad. Mazilu, L. Munteanu, V. Morar
  • Rezerve: Buzbuchi - Baravykas, D.Grosu, Grobry, Casap, Sali, Mateus Santos, L. Banu, I. Cojocaru
  •
  • Universitatea Craiova: Arlauskis - Martic, V. Găman, Erico Da Silva, Vătăjelu - Al. Creţu, Screciu, Nistor - Işfan, Rivaldinho, A. Ivan
  • Rezerve: D. Lazar - Ndong, Zajkov, Mateiu, Sala, Roguljic, Cîmpanu, Koljic, Markovic

Minutul 90+3: Fluier final!

Minutul 86: Ndong încearcă o reluare din prima, dar trimite mult peste poartă.

Minutul 59: GOL Universitatea Craiova! Işfan pasează la Nistor, care îl învinge pe Aioani cu un şut plasat.

Minutul 45+3: Pauză! Farul conduce cu 2-0.

Minutul 33: GOL Farul! Imprudenţă colosală comisă de Arlauskis. Portarul Craiovei îl faultează complet aiurea în careu pe Popescu, centralul dictează penalty cu ajutorul VAR. Larie transformă fără probleme.

Minutul 24: Mazilu interceptează o pasă lungă, dar trimite un lob peste poartă.

Minutul 14: Mazilu este aproape din nou de gol, dar de data aceasta Arlauskis reuşeşte să salveze.

Minutul 5: GOL Farul! Puştii lui Hagi crează o fază ca la carte. Louis Munteanu îl lansează pe Borza, care înscrie din poziţie de singur cu portarul.

Minutul 1: Partida a început! Lovitura de start a fost precedată de un moment de reculegere, pentru victimele cutremurului din Turcia.

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

Farul ocupă locul doi în clasamentul Superligii cu 48 de puncte şi un golaveraj de 45-24, având cel mai bun atac din campionatul României. Universitatea Craiova se clasează pe 5 cu 41 de puncte şi un golaveraj de 29-22.

Oltenii oscilează ca formă. În precedentele 5 meciuri din campionat, elevii lui Eugen Neagoe au cunoscut gustul succesului de 3 ori şi pe cel al eşecului de două ori. Asemănător se întâmplă şi în cazul dobrogenilor. Trupa lui Gică Hagi a pierdut şi a câştigat de câte două ori şi a remizat o dată.

Ambele formaţii se întâlnesc, însă, după două victorii de moral din etapa trecută: 3-2 pentru Farul pe terenul celor de la FCSB şi 2-0 pentru Universitatea Craiova, pe teren propriu, împotriva grupării Hermannstadt.

Cele două echipe au făcut spectacol în turul sezonului regular. Universitatea Craiova – Farul Constanţa s-a terminat cu victoria oltenilor, scor 4-3.