Sebastian Colţescu, delegat la un meci din play-off Sebastian Colţescu, delegat la un meci din play-off
Imagini care vă pot afecta emoţional! Cum arată Romario Benzar după accidentarea suferită în meciul cu Dinamo Imagini care vă pot afecta emoţional! Cum arată Romario Benzar după accidentarea suferită în meciul cu Dinamo
Guvernul SUA va plăti 139 de milioane de dolari victimelor agresiunilor sexuale comise de Larry Nassar Guvernul SUA va plăti 139 de milioane de dolari victimelor agresiunilor sexuale comise de Larry Nassar
NEWS ALERT | Nu se poate aşa ceva! Încă un "tricolor" s-a accidentat înainte de EURO NEWS ALERT | Nu se poate aşa ceva! Încă un "tricolor" s-a accidentat înainte de EURO
VIDEO | Sepsi - FCSB, astăzi, de la 21:45, în direct la Prima Sport 1! „Roş-albaştri” , aproape de titlu după 9 ani de aşteptare VIDEO | Sepsi - FCSB, astăzi, de la 21:45, în direct la Prima Sport 1! „Roş-albaştri” , aproape de titlu după 9 ani de aşteptare
VIDEO | Farul - Rapid, astăzi, de la 19:00, în direct la Prima Sport 1! Duel între două echipe aflate în forme diametral opuse VIDEO | Farul - Rapid, astăzi, de la 19:00, în direct la Prima Sport 1! Duel între două echipe aflate în forme diametral opuse

LIVE VIDEO ǀ FC Hermannstadt - FC Argeş 1-1. Remiză într-un peisaj feeric de iarnă

Hermannstadt Publicat pe 4 feb 2023

FC Hermannstadt a încheiat la egalitate pe teren propriu, scor 1-1, cu formaţia FC Argeş. Într-un meci al etapei a 24-a din Superliga.

La Sibiu a început să ningă abundent în timpul meciului, iar evoluţia celor două echipe a avut de suferit. Scorul a fost deschis de oaspeţi, prin Garita, care a luat o acţiune pe cont propriu şi a marcat în minutul 17. Gazdele au egalat în minutele de prelungire ale primei reprize. În minutul 44 Micle l-a călcat pe Bărbuţ, în careul oaspeţilor, iar arbitrul a consultat VAR-ul, dictând penalti pentru Hermannstadt. A executat şi a înscris Daniel Paraschiv, în minutul 45+3.

Pe finalul primei părţi, galeria oaspeţilor a avut scandări xenofobe, dar arbitrul Andrei Antonie nu a reacţionat. Din cauza căderilor abundente de zăpadă, mingea cu care s-a disputat jocul a fost schimbată cu una de culoare portocalie, mult mai vizibilă pe terenul alb.

FC Hermannstadt este pe locul 12, cu 25 de puncte, iar FC Argeş se află pe poziţia 13, cu acelaşi număr de puncte.

FC Hermannstadt – FC Argeş 1-1 (Paraschiv D. 45+3' \ Garita A. 17'), în direct pe Prima Sport 2 şi PrimaPlay.ro

• Hermannstadt: Letica - Medina, Ene, Bejan, Butean - Petrescu, Mino, Biceanu - Bărbuţ, Paraschiv, Popescu
  • Rezerve: Muţiu, Limaj, Antoche, Issah, Iancu, Balaure, Oroian, Buhăcianu, Babic
  •
  • FC Argeş: Micle -Tofan, Zebic, Constantin, Rizzi - Meza Colli, Njike - Jakolis, Bassong, Bertrand - Garita
  • Rezerve: Straton, Tîrcoveanu, Turda, Calcan, Dobrosavlevici, Hanne, Croitoru, Biri, Brendon

Min. 90+7: Fluier final! Partida se termină 1-1, într-un peisaj superb de iarnă. Ninsoarea a afectat semnifiati partea a doua a meciului.

Min. 54: FC Argeş loveşte bara! Piteştenii combină superb din prima, dar execuţia lui Bassong şterge transversala.

Min. 46: A început repriza a doua!

Min. 45+4: Final de primă repriză!

Min. 45+3: GOOOL marcat de FC Hermannstadt! Sibienii au primit lovitură de la 11 metri, după ce arbitrul a fost chemat la VAR şi a decis că Micle a avut o intervenţie imprudentă. Paraschiv transformă fără probleme penalty-ul şi egalează.

Min. 17: GOOOL marcat de FC Argeş! Reuşită superbă a lui Garita, care a luat faza pe cont propriu şi a driblat tot ce a avut în faţă, finalizând cu un şut perfect la colţul lung.

Min. 1: A început partida!

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

FC Hermannstadt a cedat cu 0-2 pe terenul Universităţii Craiova, iar FC Argeş a fost învins, acasă, de FC Botoşani, cu acelaşi rezultat. În acest moment, ambele sunt în zona retrogradării şi, la cum arată lucrurile, vor lupta în play-out.

În tur, partida dintre FC Argeş şi FC Hermannstadt s-a terminat cu scorul de 1-0 pentru sibieni.

FC Argeş, transfer la cerinţa lui Marius Croitoru!

FC Braşov l-a cedat pe Sebastian Micu celor de la FC Argeş, dar trupa lui Dan Alexa nu rămâne descoperită.

Acesta îl va avea în lot pe Andrei Ureche (24 de ani), ce a îmbrăcat în prima parte a sezonului tricoul celor de la FC Botoşani. Gruparea moldavă l-a folosit în trei partide de Cupă.

Ureche a fost rezerva lui Eduard Pap şi astfel a avut foarte puţine şanse de a arăta ce poate.