Echipa masculină de sabie juniori a României este vicecampioană mondială Echipa masculină de sabie juniori a României este vicecampioană mondială
Emmanuel Macron va juca miercuri un meci de fotbal în scop caritabil Emmanuel Macron va juca miercuri un meci de fotbal în scop caritabil
VIDEO | FCU Craiova - Dinamo 0-1, în direct la Prima Sport 1! Milanov deschide scorul VIDEO | FCU Craiova - Dinamo 0-1, în direct la Prima Sport 1! Milanov deschide scorul
Tony obţine un succes crucial pentru Poli Iaşi. ”Am fost mai buni, am avut mai multe ocazii” Tony obţine un succes crucial pentru Poli Iaşi. ”Am fost mai buni, am avut mai multe ocazii”
Garbine Muguruza şi-a anunţat retragerea din activitate: “Povestea mea în acest sport a fost fantastică” Garbine Muguruza şi-a anunţat retragerea din activitate: “Povestea mea în acest sport a fost fantastică”
Vocile drumului către EURO 2024, premiate de APS. Emil Grădinescu şi Costi Mocanu, copleşiţi de emoţie Vocile drumului către EURO 2024, premiate de APS. Emil Grădinescu şi Costi Mocanu, copleşiţi de emoţie

VIDEO | CFR Cluj - Şahtior Soligorsk 1-0. Campioana României merge în play-off-ul Conference League! Duel cu Maribor pentru grupe

CFR Cluj Publicat de Daian Cutu pe 11 aug 2022

CFR Cluj s-a calificat în play-off-ul Conference League, după ce a trecut pe teren propriu, scor 1-0, de Şahtior Soligorsk din Belarus.

Golul a fost marccat de Jetfe, în minutul 37.

CFR Cluj a jucat în formula: Scuffet - Manea, Burcă, Yuri, Camora (cpt.) - Cvek, Boateng - Deac, Jefte, Petrila - Debeljuh; Antrenor: Dan Petrescu

În tur, scorul a fost 0-0.

VIDEO | CFR Cluj - Şahtior Soligorsk 1-0 (Jefte 37). Echipele de start:

• CFR Cluj: Scuffet - Manea, Burcă, Yuri, Camora (cpt.) - Cvek, Boateng - Deac, Jefte, Petrila - Debeljuh
  • Şahtior: Plotnikov - Simunovic, Filipenko (cpt.), Satara, Antic - Divanovic, Krymi, Korzun - Correira Da Silva, Placca, Ahmedi

Minutul 88: Deac încearcă o execuţie spectaculoasă din plonjon, dar nu nimereşte cadrul porţii.

Minutul 78: Skavysh pătrunde în mare viteză în careu dar trage moate, astfel Scuffet prinde.

Minutul 63: Jefte a fost foarte aproape de ”dublă”. Spaniolul a fost scăpat din marcaj, dar a trimis din voleu din câţiva metri pe lângă poartă.

Minutul 47: Formaţia din Belarus începe bine repriza secundă. Korzun trage aproape de bara din dreapta, dar Scuffet are un plonjon de senzaţie şi respinge în corner.

Minutul 45+3: CFR conduce la pauză cu 1-0!

Minutul 37: GOL CFR! Debeljuh pătrunde elegant în careu şi reuşeşte să trimită dintr-o poziţie extrem de dificilă către Jefte, care profită de plasamentul portarului şi marchează cu poarta goală.

Minutul 28: Petrila trimite un şut cu efect la colţul lung, dar execuţia sa trece pe lângă poartă.

Minutul 11: Ocazie mare pentru CFR Cluj. Deac profită de o eroare mare comisă de portarul Plotnikov. Dar minegea se scurge pe lângă bară.

Minutul 1: A început partida din Gruia!
---------------------------------------

Aproape de jumătatea lunii august, campioana ultimelor cinci sezoane din SuperLigă îşi joacă sezonul european, dar şi viitorul financiar, calificarea în grupele Conference League fiind marele obiectiv setat de Neluţu Varga pentru a repune pe picioare situaţia clubului din Gruia. În tur, Dan Petrescu a reuşit să închidă poarta, dar rezultatul de 0-0 îi obligă pe feroviari la un joc ceva mai ofensiv în Gruia.

Dacă Şahtior Soligorsk a avut trei victorii consecuvite înaintea partidei din manşa tur în competiţia internă, CFR şi-a recăpătat încrederea după victoria cu 2-0 de pe terenul Chindiei Târgovişte, meci în care Emmanuel Yeboah şi Gabriel Debeljuh, dar şi Dan Petrescu, au fost eliminaţi.

În partida tur, jucată pe "Sakarya Atatürk Stadi", campioana a avut o posesie de 60%, dar a trimis un singur şut pe poartă, la fel ca şi adversara.

Probleme cu COVID-ul la CFR Cluj

CFR Cluj a fost lovită din nou de COVID-19! Din fericire, nu e vorba de infectări la nivelul lotului de jucători sau la nivelul staffului tehnic, cel testat pozitiv fiind Cristi Balaj, preşedintele clubului din Ardeal. Chiar dacă e pozitiv, conducătorul a declarat, după partida Chindia Târgovişte – CFR Cluj, care a fost LIVE pe Prima Sport 2 şi www.primaplay.ro, că se simte bine.

Cristi Balaj se află în izolare, urmând să revină la treabă în momentul în care trec zilele de carantină. Important este că virusul nu a ajuns şi la alte persoane din cadrul clubului, cel puţin acestea fiind informaţiile până în acest moment.

”Eu am Covid şi nu sunt cu ei. Mă simt foarte bine, dar sunt pozitiv”, a spus Cristi Balaj la Orange Sport.

Echipele probabile:
  • CFR Cluj (4-3-3): Bălgrădean - Braun, Graovac, A. Burcă, Camora - Boateng, Cvek, Ad. Păun - C. Deac, Debeljuh, Roger
  • Rezerve: Scuffet, Cr. Manea, Petrila, Yeboah, Betancor, Mistrati, Kolinger, Bordeianu, Yuri, Muhar
  • Antrenor: Dan Petrescu
  •
  • Şahtior (4-3-3): Plotnikov - Iuzepciuk, Satara, Antici, Şaucenka - Divanovic, Krymi, Korzun - Ivanovic, Placca, Feijao
  • Rezerve: Stepanov, Skaviş, Ahmedi, Daviskiba, Podstrelov, Simunovic, Zebelin, Şarniak, Karpiţki
  • Antrenor: Serghei Taşuev