”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm! ”Cum să ieşi aşa? Ai doi metri”. Ştefan Târnovanu a gafat, iar Gigi Becali a reacţionat ferm!
VIDEO | Atalanta, demonstraţie de forţă la returul cu Fiorentina şi calificare în finala Coppa Italia VIDEO | Atalanta, demonstraţie de forţă la returul cu Fiorentina şi calificare în finala Coppa Italia
VIDEO | Everton - Liverpool 2-0. ”Cormoranii” pot cădea pe 3 în Premier League VIDEO | Everton - Liverpool 2-0. ”Cormoranii” pot cădea pe 3 în Premier League
VIDEO | ”Este important că am câştigat un punct”. Charalambous încă nu este campion VIDEO | ”Este important că am câştigat un punct”. Charalambous încă nu este campion
VIDEO | Târnovanu, foarte afectat de gafa cu Sepsi: ”Amânăm titlul din cauza mea” VIDEO | Târnovanu, foarte afectat de gafa cu Sepsi: ”Amânăm titlul din cauza mea”
VIDEO | Florinel Coman a rezistat mai puţin de jumătate de repriză: ”Sper să nu am nicio problemă” VIDEO | Florinel Coman a rezistat mai puţin de jumătate de repriză: ”Sper să nu am nicio problemă”

VIDEO | Everton dă lovitura şi o bate pe Arsenal. City se poate apropia la 2 puncte de primul loc

Premier League Publicat de Daian Cutu pe 4 feb 2023

În direct pe Prima Sport 1, Everton a produs surpriza şi a învins liderul din Premier League, Arsenal Londra, cu scorul de 1-0.

Tarkowski a semnat unicul gol, în minutul 60. Manchester City poate profita de acest pas greşit al ”tunarilor” şi să se apropie la două lungimi de şefia în Premier League.

Everton - Arsenal 1-0 (Tarkowski J. 60'), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro

• Everton: Pickford - Coleman, Tarkowski, Coady, Mykolenko - Gueye, Onana, Doucoure - McNeil, Calvert-Lewin, Iwobi
  • Rezerve: Begovic, Holgate, Gray, Mina, Maupay, Godfrey, Davies, Vinagre, Simms
  •
  • Arsenal: Ramsdale - White, Saliba, Gabriel, Zinchenko - Partey, Odegaard, Xhaka - Saka, Nketiah, Martinelli
  • Rezerve: Turner, Tierney,Kiwior, holding, Tomiyasu, Trossard, Jorginho, Vieira, Cozier-Duberry.

Min. 90+7: Fluier final! Everton dă lovitura şi se impune cu 1-0.

Min. 60: GOL marcat de Everton! McNeil trimite o centrare la bara a doua, iar Tarkowski se înalţă şi deschide scorul cu o lovitură de cap.

Min. 39: Ocazie mare pentru Arsenal! Zincenko trimite o centrare excelentă, iar Saka reia din voleu şi e foarte aproape să deschidă scorul, dar fundaşul lui Everton se opune.

Min.1: A început partida!

_________________________________________________________________________________________________________________________________________

Arsenal este în mare formă în campionat, unde a reuşit să câştige patru din ultimele cinci meciuri, dar vine după eşecul la limită din FA Cup, unde a pierdut la limită, scor 1-0, în faţa lui Manchester City. Trupa lui Arteta este lider în Premier League, cu un avans de cinci puncte faţă de ”cetăţeni” şi cu un meci mai puţin decât ei. ”Tunarii” s-au întărit prin transferurile lui Jorginho şi Trossard în acestă iarnă şi sunt pregătiţi să câştige primul titlu de campioană în Anglia, după o pauză de 19 ani.

Everton e la polul opus al clasamentului, în zona retrogradării, şi speră ca numirea lui Sean Dyche să aducă o schimbare în bine. Lampard a lăsat echipa pe locul 19, dar cu şanse în continuare ca echipa din Liverpool să se salveze.

Cu toate că Arsenal e marea favorită să se impună în acest meci, e de menţionat că Everton a câştigat trei din ultimele cinci partide disputate contra ”tunarilor”.