LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul LIVE VIDEO | Poli Iaşi - FC Voluntari, în direct la Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Gazdele au deschis scorul
Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani Octavian Vintilă, unul dintre cei mai apreciaţi comentatori de sport din România, a murit la 86 de ani
Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte Nacho, aproape de plecarea de la Real Madrid. Formaţia care îl doreşte
VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament VIDEO | Corvinul - Mioveni 2-0. Marius Coman a reuşit „dubla”, iar gazdele au urcat pe locul 2 în clasament
Campioana CSM Bucureşti  a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României Campioana CSM Bucureşti a eliminat vicecampioana Rapid Bucureşti în prima semifinală a Cupei României
Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova Cine va arbitra partida care poate decide campioana din Superliga, Sepsi - Universitatea Craiova

VIDEO | Farul – Hermannstadt 0-0. Ambele formaţii au avut câte un gol anulat

Superliga Publicat pe 15 aug 2022

Farul Constanţa a încheiat la egalitate, scor 0-0, meciul susţinut, luni, pe teren propriu, în compania echipei FC Hermannstadt, în etapa a cincea din Superligă.

Ambele echipe au avut câte un gol anulat pe motiv de offside, Alibec, în minutul 73, respectiv Alhassan, în minutul 66.

VIDEO | Farul – Hermannstadt 0-0, pe Prima Sport 2. Echipele de start:

• Farul: Aioani - Benzar,Larie, M. Popescu, Kiki - Artean, Nedelcu, Casap - Torje, V. Morar, A. Pitu
  • Hermannstadt: P. Iliev - Butean, Antoche, I. Stoica, Opruţ - Răuţă, Mino Sota - Balaure, Alhassan, C. Popescu - I. Hora

Minutul 90+8: Fluier final! Partida se termină 0-0.

Minutul 76: Alibec trimite un şut elegant, portarul Iliev este bătut, dar mingea nimereşte stâlpul din stânga al porţii.

Minutul 72: Alibec înscrie din centrarea lui Borza, dar reuşita este anulată pentru offside. Ambele formaţii au câte un gol anulat.

Minutul 63: Alhassan scapă din marcajul advers şi marchează din poziţie de 1 la 1 cu portarul Aioani. Arbitrul a anulat reuşita pentru offside, iar camera VAR i-a dat dreptate.

Minutul 60: Benzar trage în forţă de la peste 30 de metri, dar mingea trece puţin pe lângă poartă.

Minutul 21: Larie are o şansă bună de a marca, dar nu poate trimite cu capul un balon deviat în ultimul moment.

Minutul 7: Kiki trimite bine la limita careului mic. Antoche respinge excelent de lângă Morar şi salvează un gol ca făcut.

---------------------------------

Există însă şi o altă asemănare. Ambele echipe se confruntă cu unele probleme financiare, acut resimţite în special în tabăra ardelenilor, unde Dani Coman a ameninţat recent cu demisia, dar a rămas după ce a primit promisiuni de susţinere din partea autorităţilor locale. De cealaltă parte, Farul s-a întărit în acest sezon prin sosirea unor jucători importanţi, cel mai sonor nume fiind Denis Alibec. Internaţionalul român vine după o serie incredibilă de eşecuri, atât în Turcia cât şi la FCSB şi CFR Cluj, unde nu a reuşit să se acomodeze şi să iasă la rampă aşa cum o făcea în vremurile bune.

Înaintea confruntării directe, ambele echipe au câte 8 puncte. Hermannstatd Sibiu e a treia în clasament, iar Farul se află o poziţie mai jos, diferenţa fiind făcută de golaveraj.