I-a decis soarta Istvan Kovacs Barcelonei? Centralul din Superligă l-a eliminat pe Araujo, iar PSG a egalat. Arbitrul i-a arătat cartonaşul roşu şi lui Xavi | VIDEO

Marius Şumudică anunţă următorul mare tun dat de Rapid: ”E cel mai bun atacant din România” Marius Şumudică anunţă următorul mare tun dat de Rapid: ”E cel mai bun atacant din România”
Fostul mare fotbalist critică decizia lui Florinel Coman de pleca în Qatar: „Pierzi 20% din ceea ce ştii” Fostul mare fotbalist critică decizia lui Florinel Coman de pleca în Qatar: „Pierzi 20% din ceea ce ştii”
LIVE VIDEO | PSG şi Borussia Dortmund se califică în semifinale după o nouă seară de poveste din UEFA Champions League LIVE VIDEO | PSG şi Borussia Dortmund se califică în semifinale după o nouă seară de poveste din UEFA Champions League
Rafael Nadal s-a calificat în turul doi la Barcelona Rafael Nadal s-a calificat în turul doi la Barcelona
Ultimă oră! Dennis Man, pe urmele lui Adrian Mutu. Gigantul din Serie A care îl doreşte pe internaţionalul român

VIDEO | Farul - UTA 2-0! Oaspeţii nu au putut să îi facă nimic liderei, deşi au avut un jucător în plus din minutul 56

Farul Constanta Publicat pe 2 oct 2022

Farul Constanţa a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (1-0), UTA, într-un meci al etapei a 12-a a Superligii, în care a jucat în inferioritate numerică aproximativ 40 de minute, în direct la Prima Sport 1.

Au marcat Alibec 20’ (penalti) şi Casap ’90.

În minutul 52, de la echipa constănţeană a fost eliminat Corinus.

În minutul 56, Postolachi (UTA) a ratat un penalti.

• Farul: Aioani – Sîrbu, Larie, Corinus, Kiki – Artean, Băluţă, Grameni (Casap 69’) – Doucoure (Banu 82’), Alibec (Morar 82’), L. Munteanu (Borza 59’). Antrenor: Gică Hagi.
  • UTA: Iacob – Vukcevic, Benga, Chindriş, Dobrescu – Anton (Keşeru 81’), Şteau (Negoescu 75’), Batha – Jobello (Ubbink 75’), Postolachi (Ademi 81’), Otele (Stahl 81’). Antrenor: Ilie Poenaru.
  • Cartonaşe galbene: Alibec 48’, Sîrbu 85’ / Benga 38’, Vukcevic 47’.

• Antrenor: Ilie Poenaru

Min. 90 + 6: Fluier final! Farul învinge UTA cu 2-0, deşi a jucat aproape o repriză cu un fotbalist eliminat.

Min. 90: GOL Farul! Casap profită de respingerea slabă a lui Iacob şi dublează avantajul constănţenilor, care joacă din minutul 56 cu om în minus.

Min. 56: Postolachi execută lamentabil lovitura de pedeapsă! Farul rămâne în avantaj, dar cu om în minus.

Min. 54: VAR confirmă penalty-ul şi eliminarea lui Corinus de la UTA.

Min. 51: Penalty pentru UTA! Otele este faultat de către Corinus, iar UTA are şansa să egaleze de la punctul cu VAR. Corinus vede şi cartonaşul roşu din partea centralului.

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45 + 2: La pauză Farul conduce UTA cu 1-0!

Min. 19: GOL Farul! Acelaşi Alibec transformă penalty-ul pe centrul porţii şi îşi trece în cont al 5-lea gol din actualul campionat.

Min. 18: Denis Alibec obţine un penalty pentru Farul, confirmat de către VAR.

Min. 1: A început meciul cu şapte minute întârziere din cauza unor probleme tehnice la unul dintre arbitrii asistenţi.

Farul – UTA, partidă contând pentru etapa a 12-a din SuperLiga României, e în direct pe Prima Sport 1 şi www.primaplay.ro, de la ora 18:30. Înainte de startul rundei, Farul e lider, cu 24 de puncte, la egalitate cu Rapid. UTA e pe locul 8, cu 15 puncte.

Farul are două victorii la rând în campionat, 3-0 cu FC Argeş şi 3-1 cu Petrolul, dar şi patru victorii în ultimele cinci partide. De partea cealaltă, formaţia din Arad are înfrângere în meciul trecut din SuperLigă, 1-2 cu FC Hermannstadt, dar anterior câştigase cu FC Botoşani, scor 2-1.

Deşi e favorită clară Farul, ultimele două meciuri cu UTA s-au terminat la egalitate, scor 0-0.

FCSB mai vrea o ”bijuterie” de la Farul. Mihai Stoica a confirmat intersul ”roş-albaştrilor”

FCSB a pus ochii pe un jucător foarte talenta de la Farul, iar Mihai Stoica a confirmat interesul ”roş-albaştrilor”.

Managerul de la FCSB l-a lăudat pe fundaşul stânga de la Farul, Sebastian Borza (16 ani) şi a dat de înţeles că e un jucător interesant şi că se află în vizorul echipei bucureştene.

”L-am văzut eu acum la meciul naţionalei de juniori 2004 născuţi, el fiind 2005, noiembrie. Au jucat miercuri cu Letonia, în turneul de calificare pentru Elite, şi într-adevăr e un jucător interesant.

Are şi un fizic frumos, un stâng bun... Bine, echipa aia nu cred că e o generaţie reuşită, cei născuţi 2004, dar el clar a ieşit în evidenţă, fiind cu un an şi ceva mai mic”, a spus şi MM Stoica pentru Orange Sport.