Alexandru Maxim cucereşte Turcia! Mijlocaşul român, gol şi assist şi în ultima etapă Alexandru Maxim cucereşte Turcia! Mijlocaşul român, gol şi assist şi în ultima etapă
EXCLUSIV | Cât de pregătit e Ştefan Baiaram pentru transferul în afară? Reacţia sinceră a lui Ioan Ovidiu Sabău EXCLUSIV | Cât de pregătit e Ştefan Baiaram pentru transferul în afară? Reacţia sinceră a lui Ioan Ovidiu Sabău
VIDEO | U. Craiova - Farul Constanţa 4-1! Trupa lui Gică Hagi încheie sezonul surclasată de olteni VIDEO | U. Craiova - Farul Constanţa 4-1! Trupa lui Gică Hagi încheie sezonul surclasată de olteni
EXCLUSIV | Alexandru Păun, despre cel mai greu moment al sezonului: ”Nu am putut să dorm după acel meci” EXCLUSIV | Alexandru Păun, despre cel mai greu moment al sezonului: ”Nu am putut să dorm după acel meci”
Două pierderi importante pentru Dinamo înaintea meciului cu Universitatea Cluj Două pierderi importante pentru Dinamo înaintea meciului cu Universitatea Cluj
EXCLUSIV | CFR Cluj gata de transferuri de top? Ioan Ovidiu Sabău e convins: ”Jucătorii care vor veni, vor veni ca titulari” EXCLUSIV | CFR Cluj gata de transferuri de top? Ioan Ovidiu Sabău e convins: ”Jucătorii care vor veni, vor veni ca titulari”

VIDEO | FC Argeş – FC Voluntari 0-1. Ilfovenii merg în finala Cupei României, după 0-3 la general

Casa Pariurilor Liga 1 Publicat pe 11 mai 2022

FC Argeş - FC Voluntari, a fost returul semifinalei din Cupa României, ce s-a încheiat cu victoria ilfovenilor, 0-1. Astfel FC Voluntari merge în finala şi aşteaptă meciul de mâine să îşi cunoască adversara, dintre Sepsi şi Craiova.

Prima repriză ne-a oferit puţine faze de poartă, iar singurul moment tensionant a fost când a pătruns ambulanţa pe teren la accidentarea lui Miguel. În a doua parte, FC Argeş şi-a creat mai multe faze de poartă şi a obţinut un penalty, pe care Şerban l-a ratat. De cealaltă parte, ilfovenii au obţinut şi ei un penalty, transformat de Achim, care a stabilit scorul partidei.

FC Argeş – FC Voluntari 0-1 (Achim C. 84')

• FC Argeş: Greab – Tofan, Turda, Miguel, Latovlevici – Meza Colli, Raynov, Şerban – Cr. Tănase, Cr. Dumitru, G. Ganea.
  • Rezerve: Croitoru, Boldor, Muşat, Honciu, Moisie, Palic, Dobrosavlevici, Dumitraşcu, Fatai.

• FC Voluntari: M. Popa – Ciobotariu, Tamaş, Armaş, Briceag – Droppa, Raţă – Ricardinho, I. Gheorghe, M. Lopes – Nemec.
  • Rezerve: Rîmniceanu, Meleke, C. Achim, Vlas, Costin, H. Tavares, A. Ilie, L. Fulop, Golan.

Minutul 90+2: Final de partidă!

Minutul 84: Achim marchează de la 11 metri, acesta trimite imparabil şi o duce pe FC Voluntari în finala cupei.

Minutul 83: Penalty pentru FC Voluntari, Boldor îl faultează pe Tavares şi vede cartonaşul roşu.

Minutul 80: Galben văzut de Fulop, în urma unui fault.

Minutul 79: Dublă schimbare la echipa ilfoveană, ies Briceag şi Ciobotariu şi intră Achim şi Vlad

Minutul 77: Schimbare la FC Voluntari, iese Nemec şi intră Fulop.

Minutul 74: Schimbări la FC Argeş, ies Tănase, Raynov şi Meza Colli şi intră Palic, Dumitraşcu şi Fatai.

Minutul 66: Ocazie bună pentru FC Argeş, Tofan ajunge în poziţie de finalizare, după ce primeşte o pasă perfectă de la Latovlevici, dar dă mult peste poartă.

Minutul 62: Dublă schimbare la FC Volutari, ies Raţă şi Gheorghe şi intră Meleke şi Tavares.

Minutul 51: Şerban ratează de la punctul cu var, Popa îşi salvează echipa.

Minutul 50: Penalty pentru FC Argeş, Denis Ciobotariu face o greşeală în careu şi îl faultează pe Ganea.

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45+5: Final de primă repriză!

Minutul 45+1: Ocazie bună pentru FC Argeş, acelaşi Ionuţ Şerban are o execuţie frumoasă din afara careului, dar mingea trimisă de el trece puţin pe lângă.

Minutul 37: Schimbare la formaţia piteşteană, iese Xavier Ferreira, în urma unei accidentări grave şi intră Boldor.

Minutul 11: Ocazie mare pentru FC Argeş, Ionuţ Şerban are un şut în forţă de la distanţă, dar este respins de Popa în lateral.

Minutul 4: Vadim Raţă vede primul avertisment al meciului.

----------------------------

Pentru ambele echipe apare şansa, poate neaşteptată la început de sezon, de a prinde un loc de Conference League. Pentru asta, însă, semifinala nu e de ajuns, în condiţiile în care doar câştigătoarea Cupei României, alături de campioană şi de echipa de pe locul secund au loc garantat în Europa.

FC Argeş încearcă să recupereze ecartul de două goluri, după ce în tur FC Voluntari s-a impus cu 2-0, pe teren propriu. Echipa care se va califica va întâlni în finală învingătoarea dublei CSU Craiova – Sepsi, cu menţiunea că ardelenii au câştigat în tur cu 2-1, pe teren propriu.

În ce priveşte parcursul celor două echipe, Argeşul a trecut în „16-imi” de FC Botoşani (scor 1-0), iar în „optimi” s-au impus în deplasare, 2-1 cu Dinamo. În fine, din „sferturi”, piteştenii s-au calificat mai departe în dauna celor de la Poli Timişoara, pe care au învins-o cu 1-0.

În schimb, FC Voluntari a dispus în „16-imi” cu 4-1 de Somuz Fălticeni, iar în „8-imi” a trecut de FCSB, la masa verde, în condiţiile în care echipa lui Gigi Becali nu s-a prezentat la meci din cauza numărului mare de cazuri de COVID-19. În sferturi, ilfovenii au mai făcut o victimă, divizionara secundă FC Buzău, de care au trecut cu 1-0.