Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri Lovitură pentru un club cu pretenţii din Superliga! A primit interdicţie la transferuri
"Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV "Cea mai bună decizie". Aducerea lui Lobonţ pe banca Rapidului, lăudată de un fost internaţional | VIDEO EXCLUSIV
Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen Gabriela Ruse nu a reuşit să treacă de Caroline Garcia în sferturi la Rouen
VIDEO | Farul - CFR Cluj 1-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Munteanu, gol de mare rafinament VIDEO | Farul - CFR Cluj 1-0, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Munteanu, gol de mare rafinament
”E un punct cât o victorie”. Aniversare fericită pentru Marius Măldărăşanu ”E un punct cât o victorie”. Aniversare fericită pentru Marius Măldărăşanu
Bogdan Andone ratează dramatic o victorie mare. Bogdan Andone ratează dramatic o victorie mare.

VIDEO | FC Botoşani - FCSB 2-3. Leo Strizu debutează cu dreptul, la capătul unui meci foarte palpitant

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 1 dec 2022

FCSB a învins în deplasare, cu scorul de 3-2, echipa FC Botoşani, într-un meci restant din etapa a şasea a Superligii. Leo Strizu a debutat cu dreptul pe banca tehnică a vicecampioanei.

Învingătorii au marcat prin Tamm ’21, Compagno ’30 şi Edjouma ’73. Pentru Botoşani a înscris Mailat, în minuutele 14 şi 66.

FC Botoşani - FCSB 2-3 (Mailat 14, 66 / Tamm 21, Compagno 30, Edjouma 73), în direct pe Prima Sport 1. Echipele de start:

• FC Botoşani: Pap - Patache, Sadiku, Şeroni, Dragu - Ivanov, Dican, Tîrcoveanu - Petkovski, Roman, Mailat.
  • FCSB: Târnovanu - Creţu, Dawa, Tamm, Radunovic - Olaru, Şut, Oaidă - Cordea, Compagno, Oct. Popescu.

Minutul 90+5: Fluier final! FCSB se impune cu 3-2.

Minutul 73: GOL FCSB! Pantea centrează excelent, Omrani scoate la Edjouma, care marchează din câţiva metri.

Minutul 66: GOL Botoşani! Mailat trece de Pantea şi trage din interiorul careului. Târnovanu vede târziu şi nu reuşeşte să intervină.

Minutul 53: Tavi Popescu caută vinclul porţii lui Pap, dar zguduie bara.

Minutul 45+4: Pauză! FCSB conduce cu 2-1.

Minutul 30: GOL FCSB! Compagno trimite excelent din interiorul careului şi bifează a 13-a reuşită stagională.

Minutul 21: GOL FCSB! Tamm îşi arată supremaţia aeriană şi înscrie după un corner

Minutul 14: GOL FC Botoşani! Creţu i-a lăsat puţin exteriorul lui Mailat, acesta şi-a arătat viteza de execuţie şi a trimis aproape de vinclu. VAR a intervenit pentru fault, dar arbitrul nu a anulat reuşita

Minutul 6: Compagno se desprinde fără probleme din marcaj şi trimite puţin peste poartă cu capul, după un corner.

Minutul 4: Dican trage în forţă de la distanţă, Târnovanu este pe fază şi prinde.

---------------------------------------

Gazdele au o primă parte de sezon foarte modestă, fiind pe 12, cu doar 20 de puncte marcate, în 17 partide, astfel Mihai Teja are viitorul nesigur la gruparea moldavă dacă mai pierde puncte.

De cealaltă parte, FCSB este pe 6, iar dacă se impune în meciul restant de la Botoşani va urca un loc şi astfel îşi va consolida poziţia de play-off.

Începe era Leo Strizu la FCSB!

Gigi Becali a rezolvat problema antrenorului din acte de la FCSB: Leo Strizu (55 de ani) s-a înţeles cu patronul vicecampioanei, a fost prezent la baza de antrenament de la Berceni şi va sta pe banca tehnică la meciul cu Botoşani.

Fost atacant la Rapid, Unirea Urziceni, Sportul Studenţesc, FC Naţional, Poli Timişoara, FC Braşov, Kayserispor, Chindia şi Sakaryaspor, Leo Strizu a fost antrenor principal la echipa a doua a clubului patronat de Gigi Becali de două ori între 2008 şi 2011.