VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou VIDEO | Aşa să te tot uiţi la meciuri! Cel mai electrizant comentator a "lovit" din nou
Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani Horaţiu Giurgiu, legendă a baschetului românesc, a murit la 85 de ani
Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină Prima decizie luată de UTA Arad după suspendarea dictată de Comisia de Disciplină
NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania NEWS ALERT | Revenire de senzaţie la Barcelona? Anunţul presei din Spania
I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman I-a enervat pe rapidişti, iar acum a fost delegat din nou! Partida pe care o va arbitra George Găman
Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele Cristi Balaj a spus lucrurilor pe nume! Prima reacţie oficială despre plecarea lui Otele

VIDEO ǀ FCSB – CFR Cluj 3-3. Iulian Cristea a egalat în minutul 90+3! Campioana a ratat şansa de a se desprinde decisiv

FCSB Publicat de Emanoil Ursache, de Daian Cutu pe 23 ian 2022

FCSB şi CFR Cluj au remizat spectaculos pe Arena Naţională, scor 3-3, în direct la Look Sport+. Campioana a fost condusă cu 1-0, a revenit la 2-1, a condus cu 3-2, dar a ratat şansa de a se despride la 13 puncte, Iulian Cristea marcând golul egalizator în minutul 90+3!

Nevoită să plece de la un friguros minus zece faţă de CFR pe 23 ianuarie, FCSB a transformat derby-ul de pe Arena Naţională în partida decisivă pentru şansele la titlu, idee cu care s-au pus de acord majoritatea specialiştilor. Startul, care în teorie trebuia să fie al gazdelor, a aparţinut CFR-ului, dar Vlad (5) l-a oprit pe Debeljuh cu un reflex excelent. A fost nevoie de 21 de minute pentru ca bucureştenii să ajungă la poarta lui Hindrich, tânărul portar al campioanei fiind pus la încercare de un şut de la distanţă al lui Olaru pe care l-a respins în lateral.

Sclipirea lui Tavi Popescu, anulată de pragmatismul lui Debeljuh

Talent vs. muncă, laitmotivul tuturor derby-urilor FCSB - CFR din ultima perioadă a fost şi mai bine expus între minutele 24 şi 40. Mai întâi Arena Naţională a fost martora unei execuţii splendide a lui Tavi Popescu, "cogrig" în vinclu de la 30 de metri, apoi CFR-ul a făcut ce ştie mai bine: a domolit entuziasmul adversarului şi a trecut şi în avantaj. Şi nu a fost nevoie decât de o fază fixă bătută bine de Deac (36) şi de o lovitură de cap oarecum ciudată a lui Debeljuh. Apoi de un pas la ofsaid făcut mult prea târziu de Miron, o paradă a lui Vlad la Deac şi un gol uşor pentru acelaşi atacant croat. Aşa şi-a văzut Tavi Popescu anulat cel mai frumos gol din câte a înscris vreodată.

Schimbări, speranţe, dramatism!

Logic pe undeva, banca tehnică a FCSB-ului (oricine ar sta pe ea) a mutat încă de la pauză, când ieşiţii din joc Haruţ, Ovidiu Popescu şi Keşeru au fost înlocuiţi cu Vinicius, Vali Gheorghe şi Dumiter. Ultimul a dat pe lângă minge (49) după o nouă fază de nota zece a lui Octavian Popescu, apoi s-a intrat într-un ritm de joc în care FCSB-ul s-a aruncat în atac, iar CFR a vânat contrele. În minutul 71 a apărut şi doza de speranţă a bucureştenilor, pe traseul Coman-Gheorghe şi o finalizare la care Hindrich putea face mai multe. Dar, aşa cum orice microbist român ştie, e nevoie de mult mai mult pentru a bate CFR-ul. Şi, în principal, e nevoie să ştii să te aperi la fazele fixe. Ceea ce FCSB-ul nu a făcut în minutul 77, când cornerul lui Deac a ajuns la Graovac, apoi la Chipciu, pentru ca în secunda următoare Andrei Vlad să mai scoată mingea o dată din poartă: 3-2 pentru echipa mai matură, nicidecum pentru echipa mai talentată!

Cum meciurile în care CFR-ul primeşte trei goluri în Casa Liga 1 sunt mai rare decât partidele bune făcute de Florin Tănase contra campioanei, totul părea aranjat pentru un succes (decisiv pentru titlu) al lui Dan Petrescu. Doar că şi defensiva lui SuperDan mai dă rateuri, iar unul dintre ele a venit în minutul 90+3, când Iulian Cristea i-a luat faţa lui Chipciu şi, cu riscul unei accidentări, a trimis în poartă pentru un 3-3 deloc pe placul lui SuperDan!

• FCSB: A. Vlad - Ov. Popescu (Vinicius 46), A. Miron, I. Cristea, Haruţ (Vinicius 46) - Olaru, Ad. Şut (Fl. Coman 66), Fl. Tănase (Oaidă 87) - Cordea, Keşeru (Dumiter 46), Oct. Popescu
  • Rezerve: Târnovanu, M. Tănasă, A. Burlacu, Ov. Perianu

• CFR Cluj: Hindrich - Camora, Burcă, Graovac, Cr. Manea - Păun (Chipciu 70), Boateng, Bordeianu (Itu 90+2) - C. Deac (Cestor 90+2), Debeljuh (Dugandzic 87), V. Costache (Neguţ 70)
  • Rezerve: Bălgrădean - Susic, Sacko, Petrila

Minutul 90+3: GOL FCSB! Vali Gheorghe centrează inspirat din stânga, Iulian Cristea îi ia faţa lui Chipciu şi plasează suficient de bine lovitura de cap pentru a face inutil plonjonul lui Hindrich! Lovit de Cestor, fundaşul FCSB-ului termină meciul cu arcada spartă, apoi Sebastian Colţescu fluieră finalul.

Minutul 89: Cristea centrează bine, Dumiter ajunge în poziţie de finalizare, dar mingea îi vine o idee prea sus şi îl face să rateze lovitura de cap.

Minutul 87: Netransferatul Tănase părăseşte terenul după o nouă evoluţie ştearsă contra celei mai bune echipe din Casa Liga 1. Intră Oaidă. La CFR, accidentarea lui Debeljuh îi oferă câteva minute compatriotului Dugandzic.

Minutul 77: GOL CFR CLUJ! Şi cum altfel, dacă nu dintr-o fază fixă? Deac aruncă mingea în careu, Graovac o întoarce involuntar, apoi Chipciu se mişcă mai rapid decât Olaru, ajunge la ea şi o trimite în poartă cu dreptul, pe lângă Iulian Cristea!

Minutul 71: GOL FCSB! Boateng negociază prost o minge la care avea prim-planul, Tănase îl lansează pe Coman, nou-intratul centrează bine la bara a doua, de unde Vali Gheorghe trimite în poartă, la colţul scurt, pentru că Hindrich nu are forţa necesară pentru a respinge. 2-2, GAME ON!

Minutul 70: Forţe proaspete şi la CFR Cluj. Păun şi Costache iau loc pe bancă, Chipciu şi Neguţ intră pentru a profita de spaţiile pe care FCSB le va lăsa inevitabil.

Minutul 66: În lipsa unui orizont ofensiv, FCSB mai face o schimbare riscantă: închizătorul Şut îi lasă locul lui Florinel Coman.

Minutul 59: Manea centrează bine, Debeljuh câştigă duelul fizic cu Vinicius şi reia spre poartă, dar lovitura de cap nu-i pune probleme lui Andrei Vlad.

Minutul 52: Octavian Popescu se apucă din nou să dribleze tot ce-i iese în cale, alege apoi un şut-centrare, dar execuţia nu e eficientă.

Minutul 49: Ocazie mare a gazdelor! Octavian Popescu mai creează o fază admirabilă, îl lasă singur cu portarul pe Dumiter, dar înlocuitorul lui Keşeru mai întâi dă pe lângă minge din poziţie optimă, apoi ratează şi a doua încercare, fiind blocat de Hindrich.

Minutul 46: Repriza a doua începe cu clasicele trei schimbări ale FCSB-ului: intră Vali Gheorghe, Dumiter şi Vinicius, ies Keşeru, Ovidiu Popescu şi Haruţ.

Minutul 45+2: Sebastian Colţescu fluieră finalul primei reprize. CFR a început mai bine, cu două ocazii în primele cinci minute, FCSB s-a salvat cu golul senzaţional al lui Octavian Popescu, apoi croatul Gabriel Debeljuh a avut nevoie de doar patru minute pentru a întoarce scorul: mai întâi cu o lovitură superbă de cap, apoi cu un gol simplu, după ce Andrei Miron a uitat inexplicabil să facă pasul la ofsaid. Se anunţă o repriză secundă la fel de intensă, pentru că FCSB are nevoie să atace şi să marcheze pentru a rezista în lupta la titlu, iar Dan Petrescu a dus jocul exact în zona în care voia.

Minutul 40: GOL CFR CLUJ! Cristea degajează greşit o minge pe construcţia gazdelor, Deac lansează atacul, apoi Miron nu face pasul la ofsaid, îl ţine în loc pe acelaşi Deac, dar Vlad reuşeşte să repare situaţia pentru moment. Apoi mingea sare la Debeljuh, care face dubla, din apropiere, în doar trei minute şi anulează, astfel, golul fabulos al lui Popescu.

Minutul 36: GOL CFR CLUJ! Din faultul lui Ovidiu Popescu asupra lui Debeljuh se face şi 1-1. Deac centrează, vârful croat apare la colţul scurt şi îi ia faţa aceluiaşi Ovidiu Popescu, apoi reia cu capul pe spate şi mingea se duce perfect, în plasa laterală, fără şanse pentru Andrei Vlad!

Minutul 35: Ovidiu Popescu ia galben pentru un fault dur la Debeljuh şi va rata derby-ul cu Dinamo!

Minutul 26: Ocazie a CFR-ului! Costache pasează la Deac, dar liderul CFR-ului sare neinspirat peste minge, alegând soluţia nepotrivită în locul unui şut din câţiva metri.

Minutul 24: EUROGOL OCTAVIAN POPESCU! Puştiul FCSB-ului primeşte mingea în flancul stâng, nu stă mult pe gânduri, şutează spre poartă şi marchează unul dintre cele mai frumoase goluri din istoria recentă a fotbalului românesc!

Minutul 23: Prima ocazie a FCSB-ului. Olaru preia în jumătatea adversă, avansează şi şutează bine de la distanţă, iar execuţia bună îl forţează pe Hindrich să respingă în lateral.

Minutul 5: O nouă ocazie a CFR-ului. Manea centrează excelent din banda dreaptă. Debeljuh se înalţă şi trimite cu capul, iar Vlad respinge cu dificultate. Atacantul ardelenilor a trimis, după ce l-a busculat pe Cristea, însă arbitrul nu a dictat fault în atac.

Minutul 2: Prima şansă a partidei aparţine celor de la CFR. Bordeianu scoate la Costache, care trage în forţă din exteriorul careului, însă Vlad prinde fără probleme.

Minutul 1: A început partida! Deşi vremea nu este prietenoasă, în tribune e un număr mare de fani.

18:20: Avem echipele de start! Toni Petrea a fost nevoit să renunţe în ultimul moment la Vinicius şi Ianis Stoica, pe care i-a înlocuit cu Iulian Cristea şi Claudiu Keşeru. Ovidiu Popescu şi Haruţ sunt fundaşii laterali, iar Florinel Coman rămâne pe bancă. De partea cealaltă, Dan Petrescu intră cu ce are mai bun, Dugandzic şi Neguţ fiind opţiuni pentru repriza a doua.

Platforma PrimaPlay.ro reprezintă, de asemenea, o sursă de acces pentru microbiştii care îşi doresc să privească cel mai puternic meci de fotbal din România.

O victorie a liderei CFR Cluj, în contextul în care ”feroviarii” au deja un avans de zece puncte faţă de ”roş-albaştri” (57-47), ar putea încheia în mare măsură discuţiile cu privire la lupta pentru titlu. În timp ce formaţia clujeană încearcă să câştige al cincilea titlu consecutiv, FCSB îşi propune să rupă ”blestemul” locului doi. În cinci din ultimele şase ediţii ale Ligii 1, ”roş-albaştrii” au ieşit vicecampioni.

Palmaresul din ultimele zece confruntări din campionat este clar favorabil grupării din Gruia: şase victorii, două remize şi doar două eşecuri cu FCSB.

Echipele probabile:

• FCSB (4-3-3): Vlad - Ov. Popescu, Vinicius, Miron, Haruţ - Olaru, Şut, Tănase - Cordea, Stoica, Oct. Popescu
  • Rezerve: Straton, Coman, Dumiter, Cristea, Gheorghe, Perianu, Oaidă, Keşeru
  • Absenţi: Creţu, Radunovic (suspendaţi), Panţîru, Musi (accidentaţi)
  • Antrenor: Toni Petrea
  •
  • CFR Cluj (4-3-3): Hindrich - Susici, Burcă, Graovac, Camora - Sigurjonsson, Bordeianu, Deac – Neguţ, Debeljuh, Costache
  • Rezerve: Bălgrădean, Manea, Păun, Boateng, Petrila, Bouhenna, Dugandzic, Fl. Ştefan, Buş
  • Absent: Omrani (indisponibil)
  • Antrenor: Dan Petrescu