Decizia luată în cazul partidei din Serie A, după prăbuşirea pe teren a fundaşului Ndicka. Ce se întâmplă cu meciul Udinese - AS Roma Decizia luată în cazul partidei din Serie A, după prăbuşirea pe teren a fundaşului Ndicka. Ce se întâmplă cu meciul Udinese - AS Roma
Fostul căpitan Sergej Barbarez a fost numit selecţioner al Bosniei Fostul căpitan Sergej Barbarez a fost numit selecţioner al Bosniei
Max Verstappen, imbatabil şi pe teritoriul Chinei. Campionul mondial a câştigat cursa de sprint Max Verstappen, imbatabil şi pe teritoriul Chinei. Campionul mondial a câştigat cursa de sprint
VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul ce le poate aduce titlul „roş-albaştrilor” VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul ce le poate aduce titlul „roş-albaştrilor”
VIDEO | FCU Craiova - Dinamo. astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Duel crucial pentru salvarea de la retrogradare VIDEO | FCU Craiova - Dinamo. astăzi, de la 17:30, în direct la Prima Sport 1! Duel crucial pentru salvarea de la retrogradare
VIDEO | Corvinul - Mioveni, astăzi, de la 12:30, în direct la Prima Sport 1! Hunedorenii se pregătesc de finala Cupei VIDEO | Corvinul - Mioveni, astăzi, de la 12:30, în direct la Prima Sport 1! Hunedorenii se pregătesc de finala Cupei

VIDEO | Hermannstadt - CFR Cluj 2-3. Victorie importantă pentru campioana României. Meci presărat cu erori de ambele părţi

CFR Cluj Publicat de Daian Cutu pe 30 nov 2022

CFR Cluj a învins în deplasare, formaţia FC Hermannstadt, scor 3-2, într-un meci restanţă al etapei a 6-a din Superligă.

Trupa lui Petrescu a început tare la Mediaş, iar Janga a înscris cu o lovitură de cap, din centrarea lui Cristian Manea. Era minutul 10 şi clujenii deschideau scorul. După un sfert de oră, în minutul 26, tot Janga a marcat şi tot cu capul, profitând de o ieşire a portarului Letica până la marginea careului de 16 metri. În minutul 29 o semnalizare a unui ofsaid a anulat golul lui Janga, împiedicându-l pe acesta să-şi treacă în cont un hat-trick. Sibienii au revenit în joc, înscriind în minutul 35 prin Daniel Paraschiv, iar în minutul 56 a venit egalarea – la golul lui Oroian.

CFR a revenit în avantaj pe tabelă în minutul 73, când Janga a deviat pentru Malele şi acesta a înscris în poarta lui Letica.

S-a încheiat Hermannstadt – CFR Cluj 2-3, iar clujenii sunt pe doi în clasament, cu 37 de puncte din 17 meciuri.

Hermannstadt - CFR 2-3 (Paraschiv 34, Oroian 56/ Janga 10, 25, Malele 73), live pe Prima Sport 2 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• Hermannstadt: 25. Letica - 17. Butean, 5. Bejan, 4. I. Stoica, 98. Opruţ - 8. Baba Alhassan, 14. Sota Mino, 29. Biceanu - 96. Balaure, 30. Paraschiv, 51. Oroian
  • CFR Cluj: 1. Scuffet - 4. Cr. Manea, 44. Yuri, 3. Burcă, 47. Braun - 40. Cvek, 21. Boateng, 8. Roger - 10. C. Deac, 32. Janga, 30. Birligea

Minutul 90+4: Final de meci! CFR se impune cu 3-2.

Minutul 73: GOL CFR! Janga deviază excelent, Malele trece uşor de Stoica şi trimite mingea pe lângă Letica.

Minutul 56: GOL Hermannstadt! Paraschiv trimite o pasă de senzaţie la Oroian, care scapă singur cu Scuffet şi îl învinge.

Minutul 45+2: Pauză! CFR conduce cu 2-1.

Minutul 34: GOL Hermannstadt! Eroare incredibilă comisă şi de cei de la CFR. Mingea ajunge la Paraschiv care înscrie cu o execuţie din interiorul careului.

Minutul 25: GOL CFR! Letica iese inexplicabil la o lovitură liberă. Janga este pe fază şi reuşeşte ”dubla”.

Minutul 10: GOL CFR! Manea centrează perfect, Janga plonjează spectaculos şi înscrie de lângă piciorul unui adversar.

--------------------------------

La ceva mai mult de două săptămâni de la momentul în care câştiga la Mioveni, scor 1-0, un meci în care Dan Petrescu a acuzat arbitrajul, campioana ultimelor cinci sezoane continuă cursa de urmărire a Farului la Mediaş, cu un meci împotriva surprizei Hermannstadt. Partida este o restanţă din etapa a şaptea şi ar fi trebuit să se joace în luna august, când clujenii erau implicaţi în tentativa de a se califica în grupele unei competiţii europene. În acest moment, CFR-ul lui Petrescu are 34 de puncte din 16 meciuri disputate în SuperLigă, iar un succes contra formaţiei lui Marius Măldărăşanu i-ar apropia pe feroviari la patru puncte de Farul (41 de puncte din 18 meciuri), dar şi un meci mai puţin disputat, restanţa cu FCSB.

În timp ce CFR-ul a turat motoarele într-o perioadă esenţială a sezonului regular şi a ştiut să îmbine SuperLiga cu participarea cu succes în grupele Conference League, unde s-a calificat în primăvara europeană, Marius Măldărăşanu şi Hermannstadt au creat cea mai frumoasă poveste a primei părţi a campionatului. Văzută drept o pretendentă la retrogradare, nou-promovata a întrecut orice aşteptare pozitivă şi, cu 27 de puncte din 17 meciuri, ocupă un complet surprinzător loc al cincilea în SuperLigă, cu un punct peste FCSB. Totuşi, Hermannstadt vine după două meciuri fără victorie, 0-1 cu Chindia Târgovişte la Ploieşti şi 0-0 pe teren propriu cu FC Botoşani.

Partida de la Mediaş va fi prima directă după aproape doi ani (1-0 pentru CFR pe 25 ianuarie 2021, la ultima confruntare), dar şi şansa lui Daniel Paraschiv de a lua o revanşă personală. Golgheterul lui Hermannstadt, cu opt goluri în acest sezon, Paraschiv e cel mai bun marcator român din SuperLigă, a debutat cu gol la prima reprezentativă în meciul cu Moldova (5-0) şi va dori să-i demonstreze lui Dan Petrescu faptul că a greşit atunci când nu l-a ţinut în lotul CFR-ului şi a ales să-l împrumute.