Max Verstappen, de neoprit! A câştigat cursa sprint şi apoi şi calificările la Grand Prix-ul Chinei Max Verstappen, de neoprit! A câştigat cursa sprint şi apoi şi calificările la Grand Prix-ul Chinei
Ar putea fi primul transfer a lui Dan Petrescu la CFR Cluj. „Va juca din vară la CFR” Ar putea fi primul transfer a lui Dan Petrescu la CFR Cluj. „Va juca din vară la CFR”
Decizia luată de FIFA care i-ar afecta pe agenţi! "Cea mai mare parte a acestor bani pleacă din fotbal" Decizia luată de FIFA care i-ar afecta pe agenţi! "Cea mai mare parte a acestor bani pleacă din fotbal"
VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul ce le poate aduce titlul „roş-albaştrilor”. Echipele probabile! VIDEO | FCSB - Rapid, ASTĂZI, de la 20:30, în direct la Prima Sport 1! Derby-ul ce le poate aduce titlul „roş-albaştrilor”. Echipele probabile!
Volei feminin | Eliza Inneh, componenta naţionalei, campioană în Polonia şi MVP al finalei Volei feminin | Eliza Inneh, componenta naţionalei, campioană în Polonia şi MVP al finalei
Decizia luată în cazul partidei din Serie A, după prăbuşirea pe teren a fundaşului Ndicka. Ce se întâmplă cu meciul Udinese - AS Roma Decizia luată în cazul partidei din Serie A, după prăbuşirea pe teren a fundaşului Ndicka. Ce se întâmplă cu meciul Udinese - AS Roma

VIDEO | Marţea golurilor în Liga Campionilor! Bayern, Marseille şi Napoli şi-au umilit adversarele. Barcelona a pierdut cu Inter, Liverpool s-a impus fără emoţii

Champions League Publicat pe 4 oct 2022

Inter Milano a învins marţi seara, acasă, FC Barcelona, scor 1-0, într-un meci din etapa a treia a grupelor Ligii Campionilor. Tot marţi seara, FC Brugge a dispus cu scorul de 2-0 de echipa spaniolă Atletico Madrid, iar Napoli a câştigat la Amsterdam, cu Ajax, scor 6-1.

La Milano, Inter s-a impus cu 1-0 în faţa Barcelonei chiar şi fără Lukaku şi Brozovic. Autorul unicului gol al partidei a fost Calhanoglu, în prelungirile primei reprize.

În Belgia, Brugge a întrecut cu 2-0 echipa spaniolă Atletico Madrid, într-un meci în care Griezmann a ratat un penalty, trimiţând în bară în minutul 76.

La Amsterdam, în grupa A, Napoli a făcut scor de tenis cu Ajax, chiar dacă gazdele au deschis scorul în minutul 9. Italienii au înscris de cinci ori, apoi a urmat eliminarea lui Tadic (Ajax), din minutul 73, şi Napoli a mai înscris odată.

Seara a început cu două meciuri de la 19:45, în care s-au marcat 10 goluri

Bayern Munchen a învins categoric, pe teren propriu, echipa cehă Viktoria Plzen, scor 5-0, într-un meci din cadrul grupei C a Ligii Campionilor.

Bayern Munchen a avut un start de partidă fulminant, iar în minutul 21 conducea deja cu scorul de 3-0, prin reuşitele lui Leroy Sane (min. 7), Gnabry (min. 13) şi Sadio Mane (min. 21).

După pauză Leroy Sane a reusit dubla în minutul 50, iar Choupo-Moting a înscris pentru 5-0 în minutul 59.

Bayern a ajuns la 31 de partide consecutive fără înfrângere în grupele Ligii Campionilor.

Olympique Marseille a învins, acasă, formaţia portugheză Sporting Lisabona, scor 4-1, într-un meci din grupa D a Ligii Campionilor. Partida a început cu o întârziere de 20 de minute pentru că autocarul lui Sporting a ajuns mai târziu la stadion, din cauza unui ambuteiaj.

Sporting Lisabona a început meciul cu un gol marcat în minutul 1 de Francisco Trincao, însă portarul portughezilor, Adan, a întors soarta partidei în favoarea gazdelor. Mai întâi a degajat în Alexis Sanchez şi mingea a intrat în poartă, francezii egalând în minutul 13, apoi a greşit şi la golul al doilea, înscris de Harit în minutul 16.

În minutul 23 Adan a primit direct cartonaş roşu din partea arbitrului italian Davide Massa şi şi-a lăsat echipa în zece oameni.

Olympique Marseille a mai înscris de două ori şi s-a impus cu scorul de 4-1, după reuşitele lui Balerdi (min. 28) şi Mbemba (min. 84).

Toate rezultatele înregistrate marţi + video cu golurile

Grupa C

Bayern - Plzen 5-0 (Sane 7, 51; Gnabry 13; Mane 21; Choupo-Moting 59). Echipele de start:

• Bayern: Neuer – Mazraoui, Upamecano, De Ligt, Davies – Goretzka, Gravenberch – Sane, Musiala, Mane, Gnabry
  • Plzen: Tvrdon – Holik, Hejda (c), Pernica, Havel – Kalvach, Ndiaye – Kopic, Vlkanova, Mosquera – Chory

Min. 59: GOOOL Bayern! Choupo-Moting, intrat la pauză în locul lui Musiala, face 5-0.

Min. 51: GOOOL Bayern! Sane face dubla, din pasa de geniu a lui Mane.

Min. 21: GOOOL Bayern! Mane face o cursă personală foarte bună şi marchează un şut plasat din careu.

Min. 13: GOOOL Bayern! Bavarezii fac deja 2-0 prin Gnabry, care punctează cu un şut din careu, din pasa lui Goretzka.

Min. 7 : GOOOL Bayern! Nemţii marchează prin Sane, care punctează cu o execuţie de la 17 metri.

Inter - Barcelona 1-0 (Calhanoglu 45+2). Echipele de start:

• Inter: Onana – Skriniar, de Vrij, Bastoni – Darmian, Barella, Calhanoglu, Mkhitaryan, Dimarco – Correa, Martinez
  • Barcelona: ter Stegen – Roberto, Christensen, Garcia, Alonso – Gavi, Busquets, Pedri – Raphinha, Lewandowski, Dembele

Min. 45+2: GOOOL Inter! Milanezii dau lovitura pe finalul primei reprize şi fac 1-0 prin turcul Calhanoglu. Şut de la 20 de metri.

Grupa A

Ajax - Napoli 1-6 (Kudus 9 / Raspadori 18, 47; Di Loreno 33; Zielinski 45; Kvaratskhelia 63; Simeone 81). Echipele de start:

• Ajax: Pasveer – Rensch, Timber, Bassey, Blind – Berghuis, Alvarez, Taylor – Tadic, Kudus, Bergwijn
  • Napoli: Meret – Di Lorenzo, Kim, Rrahmani, Miramontes – Anguissa, Lobotka, Zielinski – Lozano, Raspadori, Kvaratskhelia

Min. 81: GOOOL Napoli! Italienii nu au milă de ”lăncieri”. Marchează şi Simeone, intrat în minutul 64 pe teren.

Min. 63: GOOOL Napoli! Kvaratskhelia îşi trece şi el numele pe lista marcatorilor, după o combinaţie în viteză cu Raspadori.

Min. 47: GOOOL Napoli! Peninsularii încep repriza a doua cum au terminat-o pe prima, în atac. Marchează acelaşi Raspadori.

Min. 45: GOOOL Napoli! Ce repriză! Oaspeţii fac 3-1 după ce au fost conduşi, prin Zielinski.

Min. 33: GOOOL Napoli! Di Lorenzo o aduce în avantaj pe tabelă.

Min. 18: GOOOL Napoli! Italienii restabilesc egalitatea după numai nouă minute, prin Raspadori.

Min. 9: GOOOL Ajax! Kudus marchează la capătul unei faze colective foarte frumoase.

Liverpool - Rangers 2-0 (Arnold 7; Salah 53-pen). Echipele de start:

• Liverpool: Alisson – Arnold, Matip, van Dijk, Tsimikas – Henderson, Thiago – Salah, Jota, Diaz – Nunez
  • Rangers: McGregor – Tavernier, Goldson, Davies, King, Barisic – Tillman, Lundstram, Davis, Kent – Morelos

Min. 53: GOOOL Liverpool! Salah face 2-0 de la 11 metri.

Min. 7: GOOOL Liverpool! Alexander-Arnold execută perfect o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri şi deschide scorul.

Grupa D

Marseille - Sporting 4-1 (Sanchez 13; Harit 16; Balerdi 28; Mbemba 84 / Trincao 1). Echipele de start:

• Marseille: Lopez – Mbemba, Bailly, Balerdi, Tavares – Veretout, Guendouzi (c) – Clauss, Harit – Under, Sanchez
  • Sporting: Adan – Inacio, Juste, Reis – Mirita, Ugarte – Esgalo, Santos – Goncalves, Edwards, Trincao

Min. 84: GOOOL Marseille! Mbemba face 4-1 din pasa lui Sanchez.

Min. 28: GOOOL Marseille! Ieşire greşită a portarului Israel pe o centrare, iar Balerdi marchează. În minutul 23, portarul Adan, de la Sporting, e eliminat pentru un henţ.

Min. 16: GOOOL Marseille! Francezii trec în avantaj în urma reuşitei lui Harit, la care are o contribuţie, din nou, şi portarul Adan, poziţionat greşit.

Min. 13: GOOOL Marseille! Gazdele marchează prin Sanchez, după ce Adan îi degajează mingea direct în picior. Balonul se duce în poartă din blocaj.

Min. 1: GOOOL Sporting! Trincao, acţiune personală superbă şi gol în secunda 51.

Startul de meci e întârziat cu 20 minute, autocarul echipei Sporting este prins în trafic.

• Atletico: Oblak – Molina, Gimenez, Savic, Mandava – Llorente, Witsel, Koke, Carrasco – Morata, Griezmann

Min. 62: GOOOL Brugge! Belgienii îşi dublează avantajul prin Jutgla.

Min. 36: GOOOL Brugge! Sowah deschide scorul în jocul din Belgia.

FC Porto - Leverkusen 2-0 (Zaidu 69; Galeno 87). Echipele de start:

• Porto: Diogo Costa – Mario, Pepe, Carmo, Wendell – Bruno Costa, Eustaquio, Uribe, Pepe – Evanilson, Taremi
  • Leverkusen: Hradecky – Frimpong, Tah, Tapsoba, Hincapie – Andrich, Aranguiz – Hlozek – Diaby, Schick, Odoi

Min. 87: GOOOL Porto! Meciul e rezolvat, Galeno, intrat în minutul 63, face 2-0.

Min. 69: GOOOL Porto! Deschidere de scor în Portugalia, după două goluri anulate după analiza VAR, câte unul pentru fiecare echipă, şi un penalty ratat de nemţi prin Schick. Înscrie Zaidu.