Volei Alba Blaj, a treia semifinalistă a Diviziei A la volei feminin Volei Alba Blaj, a treia semifinalistă a Diviziei A la volei feminin
CSM Bucureşti, rezultat surprinzător pe teren propriu  în etapa a XX-a a Ligii Naţionale CSM Bucureşti, rezultat surprinzător pe teren propriu în etapa a XX-a a Ligii Naţionale
VIDEO | Corvinul Hunedoara - Gloria Buzău, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. A început partida! VIDEO | Corvinul Hunedoara - Gloria Buzău, în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. A început partida!
Edi Iordănescu nu s-a ferit de cuvinte şi i-a dat replica lui Gică Hagi: „Nu sunt deloc interesat” Edi Iordănescu nu s-a ferit de cuvinte şi i-a dat replica lui Gică Hagi: „Nu sunt deloc interesat”
Controverse în SUA, după ce părinţii lui Kobe Bryant au scos la licitaţie un inel de campion al fostului baschetbalist
NEWS ALERT | Ce lovitură pentru FCSB! Un jucător de bază s-a accidentat şi ar putea lipsi tot sezonul NEWS ALERT | Ce lovitură pentru FCSB! Un jucător de bază s-a accidentat şi ar putea lipsi tot sezonul

VIDEO | Stoican debutează cu înfrângere la Dinamo! „Câinii” au jucat bine, dar FC Argeş s-a impus şi cu ajutorul „centralului” Bârsan

Superliga Publicat de Răzvan Cîrceag pe 21 ian 2022

FC Argeş a reuşit să obţină victoria în faţa lui Dinamo, scor 2-1, în cadrul primului meci al anului 2022 din Casa Liga 1. Confruntarea a fost transmisă în direct pe Look Sport+ şi platforma online PrimaPlay.ro.

Formaţia pregătită de Flavius Stoican nu a arătat tocmai rău, ba chiar a fost superioară celei antrenată de Andrei Prepeliţă. Neşansa şi ajutorul arbitrului Marcel Bârsan au făcut ca cele trei puncte să rămână pe stadionul „Nicolae Dobrin”.

Dinamo a avut primul gol anulat în minutul 25, pe bună dreptate. În minutul 51, Işfan a reuşit să facă şah-mat apărea dinamovistă şi a înscris din semi-foarfecă, după ce a preluat şi apoi s-a întors dintre doi adversari.

În minutul 58, „câinii” au marcat un gol valabil, care a fost anulat ulterior de Marcel Bârsan. Cosmin Matei a fost autorul, iar motivul invocat a fost un fault în atac.

A doua reuşită a Argeşului a venit în minutul 67, dintr-un penalty foarte uşor acordat. Cristi Dumitru a fost cel care l-a obţinut, după ce efectiv a intrat în braţul întins al lui Patriche. Şerban a înscris apoi fără probleme.

Dinamo a reuşit să reducă din diferenţă pe final, în minutul 86. Ivanovski a înscris un gol valabil de această dată, însă prea târziu.

FC Argeş - Dinamo 2-1

Final de meci.

Min. 86: GOOOL Dinamo! Burduşanu l-a servit perfect pe Ivanovski, în interiorul careului. Atacantul s-a întors de lângă Turda şi l-a învins pe Greab. Fundaşul argeşean a jucat teribil de slab această fază.

Min. 67: GOOOL FC Argeş! Şerban a marcat dintr-un penalty controversat. Patriche a încercat să protejeze mingea, în timp ce Cristi Dumitru a gonit spre balon şi s-a oprit direct în braţul întins al dinamovistului. Din cauza înălţimii inferioare, Dumitru a intrat cu gâtul în mâna adversarului. Nu pare să fie penalty.

Min. 58: Dinamo are încă un gol anulat. Reuşita lui Cosmin Matei a fost ştearsă de arbitru pentru un presupus fault în atac. Decizia arbitrului pare a fi eronată.

Min. 51: GOOOL FC Argeş! Turda recentrează cu capul dintr-un corner, apoi Işfan înscrie un gol superb. Preia între doi adversari mingea trimisă la semi-înălţime, apoi se întoarce şi marchează din semi-foarfecă.

Min. 50: Ocazie mare Argeş! Ehmann a scăpat la limită să nu-şi bage mingea în proprie poartă la centrarea lui Işfan.

A început a doua repriză.

Pauză.

Min. 36: Ocazie Dinamo! Centrarea lui Matei a fost respinsă in-extremis de Greab. Balonul a fost foarte aproape să-l depăşească pe portar, dar nu este clar dacă ar fi fost pe cadrul porţii.

Min. 25: Gol anulat Dinamo! Ivanovski a primit o pasă bună şi apoi a trimis mingea în plasă cu un lob peste Greab, însă poziţia a fost una de ofsaid.

Min. 18: Ocazie Argeş! Latovlevici a trimis un şut cu care a fost foarte aproape să-l surprindă pe Chesneau. Mingea a lovit pământul chiar în faţa portarului şi putea face o mare gafă.

Min. 14: Fanii lui Dinamo fac spectacol în tribunele de pe stadionul „Nicolae Dobrin”.

• FC Argeş: Greab - Tofan, Turda, J. Miguel, Latovlevici - Meza Colli, Şerban - Işfan, Dumitraşcu, Palic - Fatai
  • Rezerve: Fl. Croitoru, Viana, Boldor,  Muşat, Raynov, Cr. Dumitru, Cr. Tănase, Said, Arias
  •
  • Dinamo: Chesneau - Tomozei, Buleică, Patriche, Ehmann - Răuţă, Pierret, Matei - Torje, Borduşanu, Ivanovski
  • Rezerve: Fara, Jovanovic, Andrei Radu, Geani Creţu, Bani

„Câinii” vor începe o misiune foarte dificilă: evitarea retrogradării. Până acum au arătat o formă foarte slabă, dar rămâne de văzut cum se vor prezenta sub comanda lui Flavius Stoican şi cu mai multe transferuri efectuate.

Răzvan Patriche (Academica Clinceni), Marius Tomozei (UTA Arad), Igor Jovanovic (Suduva) şi Balthazar Pierret (Boulogne), Alin Buleică (Viitorul Pandurii) şi Thomas Chesneau sunt transferurile făcute până la ora redactării acestui articol.

Dinamo ocupă penultimul loc în Casa Liga 1, cu 12 puncte.

În ceea ce priveşte lotul lui FC Argeş, nu există modificări notabile după această pauză competiţională. Piteştenii n-au arătat tocmai rău în prima parte a sezonului şi Jean Vlădoiu, preşedintele clubului, visează la play-off.

În ultimele 5 partide au 3 înfrângeri, un egal şi o victorie. Acum ocupă locul 8 în clasament, la 4 lungimi de zona de play-off.

În tur, FC Argeş a câştigat 2-0 cu Dinamo.