Magnus Carlsen a câştigat etapa Superbet Rapid & Blitz Polonia. Urmează etapa de la Bucureşti a Grand Chess Tour Magnus Carlsen a câştigat etapa Superbet Rapid & Blitz Polonia. Urmează etapa de la Bucureşti a Grand Chess Tour
Ilie Năstase, mesaj dur pentru contestatari! "Trebuie să-l susţin neapărat pe Talpan?" Ilie Năstase, mesaj dur pentru contestatari! "Trebuie să-l susţin neapărat pe Talpan?"
VIDEO | Atletico Madrid - Celta Vigo 1-0. Rodrigo De Paul a adus victoria pe final VIDEO | Atletico Madrid - Celta Vigo 1-0. Rodrigo De Paul a adus victoria pe final
46 de milioane de euro pentru Radu Drăguşin! Clubul de top din Europa care îşi doreşte semnătura fundaşului român 46 de milioane de euro pentru Radu Drăguşin! Clubul de top din Europa care îşi doreşte semnătura fundaşului român
St Pauli a promovat în Bundesliga după 13 ani de aşteptare St Pauli a promovat în Bundesliga după 13 ani de aşteptare
Am sperat degeaba după meciul tur. Naţionala de handbal mai ratează un Campionat Mondial Am sperat degeaba după meciul tur. Naţionala de handbal mai ratează un Campionat Mondial

Borussia Dortmund a învins Freiburg, RB Leipzig a dispus de Augsburg. Rezultatele înregistrate sâmbătă în Bundesliga

Borussia Dortmund Publicat pe 16 sep 2023

Borussia Dortmund a învins sâmbătă, în deplasare, scor 4-2, formaţia Freiburg, în etapa a patra din Bundesliga. RB Leipzig a dispus cu 3-0 de Augsburg, în aceeaşi etapă.

La Freiburg, pe Europa-Park Stadion, Borussia Dortmund a deschis scorul, în minutul 11, la golul lui Hummels, însă gazdele au preluat conducerea în numai patru minute, în prelungirile primei reprize. Mai întâi a marcat Lucas Höler, în minutul 45+2, pentru ca în minutul 45+6 să înscrie şi Nicolas Höfler.

Donyell Malen a adus egalarea pentru oaspeţi, în minutul 61, iar gazdele au rămas în zece din minutul 81, după eliminarea lui Nicolas Höfler. În minutul 88 Mats Hummels a reuşit dubla şi a adus în avantaj Borussia, scorul final fiind stabilit de Marco Reus, în minutul 90+2.

Dortmund a adunat 8 puncte în primele patru etape şi este pe locul 7 în campionat.

Într-un alt meci, RB Leipzig a învins cu 3-0 pe Augsburg, un scor stabilit încă din minutul 27. Leipzig e pe locul 3 în Bundesliga, cu 9 puncte.