CSM Bucureşti a cucerit al şaptelea titlu naţional, cu două etape înainte de finalul sezonului CSM Bucureşti a cucerit al şaptelea titlu naţional, cu două etape înainte de finalul sezonului
VIDEO | FCSB - CFR Cluj, astăzi, de la 20:00, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start VIDEO | FCSB - CFR Cluj, astăzi, de la 20:00, în direct la Prima Sport 1! Echipele de start
Se anunţă o mutare spectaculoasă în liga secundă! A trecut pe la Manchester City, iar acum este la un pas să semneze cu Şelimbăr Se anunţă o mutare spectaculoasă în liga secundă! A trecut pe la Manchester City, iar acum este la un pas să semneze cu Şelimbăr
Nu e Mbappe! Rivaldo şi-a ales favoritul la câştigarea Balonului de Aur: „Cel mai bun jucător din lume!” Nu e Mbappe! Rivaldo şi-a ales favoritul la câştigarea Balonului de Aur: „Cel mai bun jucător din lume!”
”Ne vom pregăti pentru toate aspectele”. Robert Ilyeş speră să dea lovitura cu Csikszereda la baraj ”Ne vom pregăti pentru toate aspectele”. Robert Ilyeş speră să dea lovitura cu Csikszereda la baraj
VIDEO | Gloria Bistriţa o bate clar pe Dunărea Brăila şi va juca finala European League VIDEO | Gloria Bistriţa o bate clar pe Dunărea Brăila şi va juca finala European League

VIDEO | CFR - Sepsi 2-1. Cu doi oameni în plus, clujenii au dat lovitura în minutul 90+6

Superliga Publicat de Daian Cutu pe 28 apr 2024

CFR Cluj a învins pe teren propriu, scor 2-1, formaţia Sepsi OSK, în etapa a şaptea din play-off-ul Superligii. Covăsnenii au avut doi jucători eliminaţi în prima repriză.

Prima repriză a meciului din Gruia a fost una cu multe evenimente. Gazdele au deschis scorul încă din minutul 6, prin Karlo Muhar, care a înscris din centrarea lui Deac. În minutul 19 arbitrul Marcel Bîrsan a acordat penalti pentru oaspeţi şi Alimi a transformat egalând situaţia pe tabelă.

În minutul 21 Adrian Oroian a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben în decurs de numai şapte minute, dar Sepsi a rămas în numai opt jucători de câmp în minutul 45+2, când Florin Ştefan a fost eliminat cu cartonaş roşu direct.

Cu doi jucători în plus, clujenii nu au reuşit să înscrie, deşi Otele a trimis în bară în minutul 57, urmat de Bîrligea, în minutul 84. Gazdele au marcat golul victoriei în minutul 90+6, prin Muhar şi scorul final a fost 2-1. CFR Cluj este pe locul 2, cu 37 de puncte, în timp ce Sepsi are 28 de puncte şi e pe locul 6.

VIDEO | CFR Cluj - Sepsi 2-1 (Muhar 6, 90+6 / Alimi 20-penalty), în direct pe Prima Sport 1 şi PrimaPlay.ro. Echipele de start:

• CFR: Sava - Mogoş, Boben, Kresic, Camora - Muhar, Keita, Tachtsidis - Deac, Michael, Fica
  • Sepsi: Niczuly - Oroian, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu - M. Ştefănescu, Alimi, Kallaku, Fl. Ştefan - Safranko, K. Varga

Minutul 90+8: Final de meci! Se termină 2-1.

Minutul 90+6: GOL CFR! Muhar insistă şi ajunge la minge, apoi reia din câţiva metri.

Minutul 74: Muhar îl găseşte perfect pe Avounou, dar Niczuly iese bine şi blochează.

Minutul 57: Otele a reluat în bară din careu.

Minutul 46: Camora centrează cu exteriorul pentru lovitura de cap a lui Michael. Niczuly a reuşit să prindă.

Minutul 45+8: Pauză! Scorul este 1-1.

Minutul 45+1: Ştefan îl faultează în poziţie de ultim apărător pe Michael şi vede direct cartonaş roşu.

Minutul 35: Deac scoate cu călcâiul la Deac, care reia în braţele lui Niczuly.

Minutul 24: Niczuly salvează cu un reflex de zile mari la reluare cu capul a lui Tachtsidis din câţiva metri.

Minutul 21: Oroian vede al doilea cartonaş galben şi este eliminat.

Minutul 18: GOL Sepsi! Ştefănescu este călcat în careu şi se dictează penalty după consultarea monitorului VAR. Alimi transformă.

Minutul 6: GOL CFR! Deac bate un corner, Muhar se înalţă peste Dumitrescu şi trimite cu capul.

Minutul 5: Niczuly salvează în corner la reluarea lui Mogoş.

----------------------------------------

CFR Cluj vine după victoria cu scorul de 1-0 în faţa Universităţii Craiova, din runda trecută şi se află pe locul 4 în Superliga, la egalitate de puncte cu oltenii. „Feroviarii” au mare nevoie de victorie în partida cu Sepsi pentru a menţine lupta la locul 2, ce le asigură prezenţa în cupele europene.

De cealaltă parte, Sepsi se află pe ultima poziţie din play-off şi vine după egalul, scor 2-2, reuşit acasă cu FCSB. Covăsnenii au 28 de puncte şi au şanse minime să mai prindă un loc în top 3.

Ultima întâlnire dintre cele două formaţii s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.