
Ajuns în cursul zilei de luni în România, Dario Bonetti (59 de ani) a făcut o primă vizită la Săftica, le-a ţinut un discurs jucătorilor lui Dinamo, iar adevărata aventură în Ştefan cel Mare va începe la start de 2021, când va prelua banca tehnică de la Jerry Gane.
Italianul a fost convins de suporterii lui Dinamo să vină alături de Programul DDB din postura de consultant pe teme sportive, dar funcţia este doar una de tranziţie, pentru că fostul antrenor din Groapă va ajunge, la meciurile din 2021, pe banca tehnică a echipei din Ştefan cel Mare, anunţă AS.ro.
Citește și
Cum Jerry Gane a acceptat să conducă echipa doar pe final de 2020, pentru a nu lăsa clubul într-un haos şi mai mare după plecarea lui Cosmin Contra, fanii din Programul DDB s-au văzut nevoiţi să caute ei un antrenor, iar Dario Bonetti, cu care au o relaţie foarte bună, a acceptat imediat. În ecuaţia venirii la Bucureşti a contat şi faptul că italianul are o situaţie financiară foarte bună şi nu depinde de banii pe care-i va primi sau nu în al treilea mandat la Dinamo.
Bonetti a ajuns deja la Săftica, le-a ţinut jucătorilor un discurs motivaţional înaintea meciului important cu CFR Cluj, iar unul dintre obiectivele sale este acela de a renegocia salariile fotbaliştilor. Asta pentru că, după scurta vacanţă de iarnă, vrea să se asigure că preia o echipă ai cărei jucători nu mai sunt măcinaţi de promisiuni deşarte şi plăţi neachitate.
