Ultima oră
Şocant! Un fotbalist argentinian şi-a pierdut soţia şi copiii după cutremurele din Venezuela Şocant! Un fotbalist argentinian şi-a pierdut soţia şi copiii după cutremurele din Venezuela
CM intră în fazele eliminatorii! Portugalia - Croaţia e capul de afiaş al şaisprezecimilor CM intră în fazele eliminatorii! Portugalia - Croaţia e capul de afiaş al şaisprezecimilor
Nu se mai opreşte din recorduri! Ce performanţă a reuşit Lionel Messi la meciul cu Iordania Nu se mai opreşte din recorduri! Ce performanţă a reuşit Lionel Messi la meciul cu Iordania
Algeria - Austria 3-3. Fabulos! Remiza ce le duce pe ambele mai departe, decisă de două goluri în prelungiri Algeria - Austria 3-3. Fabulos! Remiza ce le duce pe ambele mai departe, decisă de două goluri în prelungiri
Iordania - Argentina 1-3. Messi a intrat în repriza secundă şi a marcat! Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs Iordania - Argentina 1-3. Messi a intrat în repriza secundă şi a marcat! Meciul a fost arbitrat de Istvan Kovacs
Selecţionerul şi-a dat demisia după eliminarea în faza grupelor la CM Selecţionerul şi-a dat demisia după eliminarea în faza grupelor la CM

Alpine şi Mick Schumacher se despart după două sezoane în WEC

Auto-Moto Publicat de Daian Cutu pe 21 nov 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

După două sezoane petrecute cu Alpine în Campionatul Mondial de Anduranţă, Mick Schumacher va părăsi echipa franceză. Probabil el va ajunge în Indycar în 2026.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38216/22246123/1/sch.jpg

 

Alpine şi Mick Schumacher au anunţat în social media separarea lor la sfârşitul sezonului 2025 al WEC. Pilotul german s-a alăturat echipei franceze în 2024 şi a disputat în total 16 curse cu A424, dintre care de două ori 24 de ore de la Le Mans, cu trei podiumuri la activ: Fuji în 2024, Imola şi Spa în acest an.

„Ce amintiri frumoase am împărtăşit în ultimii doi ani”, a scris Alpine. „Mulţumim, Mick, pentru munca ta, pentru dăruirea ta şi pentru tot ce ai adus echipei Alpine. Îţi dorim tot ce e mai bun pentru viitor. ”

„Mulţumesc din suflet Alpine pentru aceste două sezoane petrecute împreună”, a comentat fostul pilot de F1, în vârstă de 26 de ani. „Am învăţat atât de multe pe pistă şi în afara ei. Sunt recunoscător tuturor celor care au participat la această aventură. Le urez tot ce e mai bun pentru viitor. Rămâneţi conectaţi pentru a afla mai multe despre 2026. ” 

Viitorul său ar urma să se scrie în Indycar. La jumătatea lunii octombrie, el a efectuat un test, fiind invitat de echipa Rahal Letterman Lanigan Racing să piloteze pe circuitul de la Indianapolis.

Pentru echipa franceză, este a doua plecare în două zile, după cea a lui Paul-Loup Chatin miercuri. Pilotul francez a plecat la Genesis Magma Racing, un viitor rival al Alpine în Hypercar. Deocamdată, a fost anunţată o singură achiziţie, portughezul Antonio Felix da Costa.

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Auto-Moto

Ultimele articole Toate articolele