Ultima oră
Massimo Calvelli, fost şef la ATP, este directorul general al AC Milan Massimo Calvelli, fost şef la ATP, este directorul general al AC Milan
David Popovici a reuşit cel mai bun timp din carieră în proba de 50 de metri liber David Popovici a reuşit cel mai bun timp din carieră în proba de 50 de metri liber
Ultimul jucător transferat de Dinamo a ajuns în cantonamentul echipei din Polonia şi a oferit primele declaraţii! Ultimul jucător transferat de Dinamo a ajuns în cantonamentul echipei din Polonia şi a oferit primele declaraţii!
LIVE TEXT | Senegal – Irak 1-0. Sulaka, eliminat din minutul 12 LIVE TEXT | Senegal – Irak 1-0. Sulaka, eliminat din minutul 12
LIVE TEXT | Norvegia – Franţa 1-3. Maignan apără penalty în startul reprizei secunde LIVE TEXT | Norvegia – Franţa 1-3. Maignan apără penalty în startul reprizei secunde
Ucraineanul Oleksandr Usyk renunţă la cele trei centuri mondiale la categoria grea Ucraineanul Oleksandr Usyk renunţă la cele trei centuri mondiale la categoria grea

”Am primit ameninţări cu moartea, ne este frică”. Cum trăiesc cicliştii de la Israel-Premier Tech manifestaţiile propalestiniene din La Vuelta

Sporturi Publicat de Daian Cutu pe 4 sep 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Echipa Israel-Premier Tech refuză să părăsească Turul Spaniei (La Vuelta), în ciuda ostilităţii manifestate pe traseul cursei de către importante manifestaţii propalestiniene. Protestele faţă de acţiunile întreprinse de statul evreu în Gaza s-au intensificat miercuri la Bilbao, până la punctul în care organizatorii au fost nevoiţi să neutralizeze etapa a 11-a la trei kilometri de sosire.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38128/22153697/1/vuelta.png

 

Invitat la emisiunea Radio Estadio Noche difuzată de postul spaniol Onda Cero, Oscar Guerrero, directorul sportiv al echipei, a mărturisit climatul ostil în care evoluează cicliştii săi în Turul Spaniei. „Îmi pare foarte rău”, explică el. „Suntem insultaţi, atacaţi verbal în toate felurile... Este greu pentru noi, dar suntem o echipă profesionistă şi nu putem spune că ne retragem, pentru că acelaşi lucru ni s-ar putea întâmpla şi în altă cursă.”

El rămâne pe aceeaşi lungime de undă cu conducătorii săi, care au decis să continue cursa pentru a nu crea un „precedent periculos”. „Dacă decidem să ne retragem, acest lucru ar crea un precedent pentru alte cazuri, din motive diferite, de proteste la adresa altor echipe”, adaugă el. „Ne-am pregătit foarte bine pentru La Vuelta şi obiectivul nostru este să mergem până la capăt.”

Guerrero mulţumeşte organizatorilor pentru măsurile de securitate luate în jurul echipei. „Ştiam că Bilbao era punctul cel mai fierbinte”, explică el. „Sper că lucrurile vor merge mult mai bine de acum înainte.” Şeful echipei asigură că înţelege protestele publicului, dar le cere manifestanţilor „să nu atace echipa”. „Am primit ameninţări cu moartea, ne este frică”, a adăugat el.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Sporturi

Ultimele articole Toate articolele