Ultima oră
Albert Stahl a revenit în Superliga şi a fost prezentat oficial! Albert Stahl a revenit în Superliga şi a fost prezentat oficial!
Explicaţiile lui Bergodi, după ce U Cluj s-a făcut de râs cu o echipă U19: ”Joacă la Barcelona!”

Explicaţiile lui Bergodi, după ce U Cluj s-a făcut de râs cu o echipă U19: ”Joacă la Barcelona!”
Accidentat, Nico Schlotterbeck ratează restul turneului final Accidentat, Nico Schlotterbeck ratează restul turneului final
LIVE TEXT | Argentina – Austria 0-0. Messi ratează din penalty! LIVE TEXT | Argentina – Austria 0-0. Messi ratează din penalty!
Giovanni Malago, noul preşedinte al Federaţiei Italiene de Fotbal Giovanni Malago, noul preşedinte al Federaţiei Italiene de Fotbal
Cristi Pustai a semnat cu un club de tradiţie. ”Am ca principal obiectiv promovarea” Cristi Pustai a semnat cu un club de tradiţie. ”Am ca principal obiectiv promovarea”

Antoaneta Toma, fostă componentă a naţionalei României, a decedat la doar 59 de ani

Baschet Publicat de Daian Cutu pe 23 nov 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Clubul CS Vâlcea anunţă decesul la doar 59 de ani al Antoanetei Barbu Toma, fostă componentă a naţionalei României, antrenoare şi legendă a baschetului local.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38217/22248006/1/toma.jpg


 

”O pierdere uriaşă pentru sportul vâlcean: s-a stins din viaţă Antoaneta Toma, legendă a baschetului local. Comunitatea sportivă din Vâlcea este îndoliată după dispariţia prematură a Antoanetei Toma (n. Barbu), una dintre cele mai respectate şi îndrăgite jucătoare de baschet pe care le-a avut judeţul. Fosta campioană naţională, fostă componentă a loturilor României şi ulterior profesor şi antrenor dedicat copiilor, s-a stins din viaţă la vârsta de doar 59 de ani, după o lungă suferinţă”, anunţă CS Vâlcea.

Născută la 15 iulie 1966, Antoaneta Toma a crescut şi s-a format la Râmnicu Vâlcea, devenind una dintre sportivele de referinţă ale generaţiei din anii ’90.

A evoluat pentru echipele emblematice ale perioadei – Chimistul Râmnicu Vâlcea, CET Govora şi FARTEC Braşov – alături de care a cucerit mai multe titluri naţionale şi a reprezentat România în competiţiile internaţionale.

După retragerea din activitatea competiţională, Antoaneta Toma a urmat Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport din cadrul Universităţii din Craiova, devenind profesor de sport cu gradul I. A continuat să trăiască pentru baschet, antrenând – împreună cu soţul ei, fostul baschetbalist Mihai Toma – grupele de copii şi echipa de senioare de la CET Govora. Generaţii întregi de sportivi îi datorează primele lecţii, primele victorii şi, adesea, motivaţia de a rămâne în sport.

”Pentru Vâlcea, Antoaneta Toma nu a fost doar o sportivă valoroasă, ci şi un om cald, modest şi profund implicat în dezvoltarea tinerilor. Moartea sa lasă un gol imens în comunitate, iar amintirea ei rămâne vie în inimile tuturor celor care au cunoscut-o – colege, antrenori, elevi şi părinţi. Baschetul vâlcean pierde nu doar o campioană, ci un simbol. Drum lin, Antoaneta Toma! Ai lăsat în urma ta o moştenire care nu se va stinge niciodată”, se încheie mesajul clubului vâlcean.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Baschet

Ultimele articole Toate articolele