Ultima oră
OFICIAL | Sepsi, de neoprit! A transferat un fotbalist cu selecţii în naţionala Braziliei: ”Ne întărim” OFICIAL | Sepsi, de neoprit! A transferat un fotbalist cu selecţii în naţionala Braziliei: ”Ne întărim”
Selecţionerul Argentinei consideră că pauzele de hidratare ajută echipele mai slabe. ”Are timp să se recupereze” Selecţionerul Argentinei consideră că pauzele de hidratare ajută echipele mai slabe. ”Are timp să se recupereze”
Ionuţ Cercel a plecat de la FCSB şi a fost prezentat de alt club din Superliga
Ionuţ Cercel a plecat de la FCSB şi a fost prezentat de alt club din Superliga
Rotaru sparge banca şi îl aduce la Universitatea Craiova pe ”cel mai valoros jucător din campionat” Rotaru sparge banca şi îl aduce la Universitatea Craiova pe ”cel mai valoros jucător din campionat”
Neluţu Varga anunţă schimbări la CFR: "Renunţăm la doi jucători, nu mai fac faţă! Aducem din Uruguay şi Portugalia" | EXCLUSIV Neluţu Varga anunţă schimbări la CFR: "Renunţăm la doi jucători, nu mai fac faţă! Aducem din Uruguay şi Portugalia" | EXCLUSIV
FCSB, tot mai aproape de transferul verii: ”Din informaţiile mele, Drăguş i-a spus DA lui Becali”

FCSB, tot mai aproape de transferul verii: ”Din informaţiile mele, Drăguş i-a spus DA lui Becali”

Anunţul aşteptat de întreaga suflare alb-roşie: ”Se poate realiza acordul”

Dinamo Publicat pe 10 mar 2021
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38229/20058145/1/pch.jpg

Directorul de marketing de la Dinamo, Radu Birlică, a anunţat că în luna martie a acestui an, spre final, sau la începutul lunii aprilie trupa din Ştefan cel Mare poate semna un contract cu un om de afaceri turc, cu care s-a mai discutat la finele lui 2020.

”Sunt vremuri grele, grele de tot. Spaniolii nu au mai apărut, DDB încearcă să rezolve problemele şi să strângă banii de tot. E o situaţie pe care nu am mai întâlnit-o la niciun club în 12 ani.

Pasul cel mai important e să luăm licenţa. Pe viitor, da, e nevoie de un investitor. Discuţia cu investitorul turc a fost, nu vreau să spun acum de ce nu s-a închis contractul. Turcii au fost de acord, dar a fost reticenţă financiară şi nu am vrut să închei acel contract în decembrie. Mai ales că spaniolii erau cum erau. Îmi era frică de un aspect financiar cerut de ei.

A rămas să reluăm discuţia la finalul lunii martie sau în aprilie. Da, se poate realiza acordul. Şi atunci s-ar fi făcut dacă eram de acord. A fost o chestie financiară. Da, mi-a fost frică. Nu pot da detalii. Spaniolii erau doar după furat şi după bani şi mi-a fost frică să fac acel contract.”, a declarat Radu Birlică pentru GSP.

Speranţele dinamoviştilor vin din Turcia

După decepţia spaniolă, salvarea lui Dinamo ar putea veni din Turcia. Vicepreşedintele lui Fenerbahce, Abdullah Kiğılı, este cel cu care se poartă discuţii pentru un contract de sponsorizare, iar roş-albii îşi doresc să îl covingă să preia clubul.

Partea română din conducerea lui Dinamo, alături de suporterii DDB, încearcă să găsească noi investitori, în condiţiile în care Pablo Cortacero şi asociaţii continuă să promită că vor rezolva problemele financiare ”de săptămâna viitoare”.

Abdullah Kiğılı, în vârstă de 77 de ani, este patronul unei companii din Turcia ce-i poartă numele, ce reprezintă un retailer de haine important pe piaţa din Ţara Semilunei. Compania Kiğılı are 225 de magazine în străinătate, pe lângă cele din Turcia, şi ia în calcul să se extindă şi în România, şi Bulgaria.

”Am vorbit cu om de afaceri care să sponsorizeze clubul cu o sumă foarte mare. E şi la Fenerbahce şi la încă un club din prima ligă din Turcia. Are o foarte mare fabrică de îmbrăcăminte. I-am prezentat şi părţile negative şi pe cele pozitive şi dânşii sunt de acord să se asocieze cu noi în condiţiile astea.”, declara Radu Birlică, directorul de marketing de la Dinamo, conform Gazetei Sporturilor, în decembrie 2020.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Dinamo

Ultimele articole Toate articolele