
Cristian Bălgrădean, portar la CFR Cluj, a explicat că meciul cu Dinamo a fost mult mai complicat decât s-a văzut la televizor, deoarece ”câinii roşii” au fotbalişti valoroşi, însă ”feroviarii” au fost capabili să profite de problemele cu care se confruntă trupa din Ştefan cel Mare. Fostul dinamovist şi-a exprimat regretul pentru situaţia prin care trec roş-albii şi speră ca Dinamo să reuşeaşcă să evite falimentul sau desfiinţarea şi să înceapă o reconstrucţie din sezonul următor.
”A fost mai greu decât a părut din exterior, au jucători valoroşi, dar am profitat de problemele lor. Am înscris repede şi am reuşit să închidem jocul. Echipa a făcut un joc bun, ăsta a fost şi scopul nostru, să luăm punctele şi să mergem acasă liniştiţi. Am câştigat trei jocuri importante, suntem acolo, ne facem jocul nostru obişnuit şi mai avem o etapă în care sperăm să luăm trei puncte şi cu Craiova şi să încheiem anul liniştiţi.
Citește și
Mister a gândit să odihnească jucători pentru meciul cu Craiova, uite că CFR îşi permite să odihnească jucători. Cei care au intrat şi-au făcut datoria, au dat sută la sută şi am reuşit să câştigăm.
Nu e niciun mesaj pentru contracandidate, campionatul e singurul obiectiv care ne-a rămas şi luptăm pentru el. Meciul cu Craiova e deschis oricărui rezultat, sperăm să nu luăm gol şi să câştigăm cu 1-0.
Eu nu am nicio revanşă. Nici cu Steaua (n.r.- FCSB), nici cu Craiova. Nu am nicio revanşă în faţa nimănui. Probabil şi Craiova îşi doreşte revanşa după pierderea titlului în ultima etapă, dar şi noi ne dorim să câştigăm.
Îmi pare foarte rău pentru ce se întâmplă la Dinamo. Doar din ce văd din exterior, dar îmi pare nespus de rău. Asta e viaţa, trebuie să meargă înainte şi să o scoată la capăt anul ăsta şi să facă o reconstrucţie. E păcat pentru ce a fost această echipă. E păcat, Doamne fereşte să se desfiinţeze sau să intre în faliment.”, a fost reacţia lui Cristian Bălgrădean, la finalul meciului cu Dinamo.
Campioana CFR Cluj a învins, joi seară, în deplasare, cu scorul de 2-0 (2-0), Dinamo, într-un meci din etapa a 14-a din Casa Liga 1. În direct la Look Sport+, golurile au fost marcate de Debeljuh 14’ şi Păun 44’ (penalti). Penaltiul a fost acordat pentru o intervenţie a lui Puljic la Debeljuh. Pe final, în minutul 90+3, de la gazde a fost eliminat Bejan, el primind al doilea cartonaş galben.
