Ultima oră
Iordania - Algeria 1-2. Africanii întorc meciul în repriza secundă şi mai speră la calificare Iordania - Algeria 1-2. Africanii întorc meciul în repriza secundă şi mai speră la calificare
Raţa devenită mascota Mexicului a fost primită de preşedinta Claudia Sheinbaum Raţa devenită mascota Mexicului a fost primită de preşedinta Claudia Sheinbaum
Norvegia - Senegal 3-2. ”Dubla” lui Haaland îi duce pe scandinavi în fazele eliminatorii Norvegia - Senegal 3-2. ”Dubla” lui Haaland îi duce pe scandinavi în fazele eliminatorii
Franţa - Irak, suspendat din cauza furturnii! Suporterii au fost scoşi din stadion Franţa - Irak, suspendat din cauza furturnii! Suporterii au fost scoşi din stadion
Franţa - Irak 3-0. Meciul, întrerupt două ore din cauza vremii Franţa - Irak 3-0. Meciul, întrerupt două ore din cauza vremii
Doku revine la Cupa Mondială după naşterea primului său copil
Doku revine la Cupa Mondială după naşterea primului său copil

Cornel Dinu, sceptic în privinţa situaţiei de la Dinamo: ”Greu de intuit tratamentul pentru evitarea falimentului”

Dinamo Publicat pe 14 ian 2021
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38229/19888507/1/cornel-dinu.jpg

Cornel Dinu, emblemă a lui Dinamo, a vorbit pe seama problemelor cu care clubul se confruntă deja de luni bune. Fostul mare fotbalist are aceeaşi părere cu mulţi oameni din fotbal, anume că falimentul e greu de evitat şi nu se ştie ce se poate face exact, pentru ca situaţia să fie depăşită cu bine.

Dinamo este de pe altă lume… S-au spus atâtea, s-a făcut nimic… Un caz aparte în istoria chiar a fotbalului european, jaf la drumul mare, excrocherie internaţională în văzul autorităţilor de la noi şi din Spania, fără nicio reacţie.

Greu de intuit tratamentul pentru evitarea falimentului. Sper, totuşi, să apară… Măcar în al 13-lea ceas… Voi mai scrie despre ce nenorocire au făcut corciturile cortacere pe-acolo… Măcar să se intuiască ce-ar fi de făcut cu soarta echipei de care este legat nu numai răsăritul meu în fotbal, dar şi zenitul, ca şi apusul meu în fotbal”, a spus Cornel Dinu, conform Fanatik.

Pablo Cortacero, patronul lui Dinamo, a fost întrebat direct despre ce are de gând să facă la club, după ce nu a băgat decât câteva zeci de mii de euro din momentul în care a venit. Spaniolul a oferit din nou un răspuns în stilul propriu, anume că în zilele următoare Dinamo o să primească de 5 milioane de euro, iar în mai încă 5 milioane de euro.

Sper ca în aceste zile să intre mărirea de capital de 5 milioane de euro. Nu ştiu de ce lumea vorbeşte că Dinamo va ajunge la faliment. Pe 21 decembrie am făcut mărirea de capital şi sunt 30 de zile în care trebuie să intre banii. Dacă nu vor intra cele 5 milioane de euro, putem discuta despre altceva, dar până atunci mi se pare ireal să discuţi despre faliment. Sunt oameni care probabil scot tot felul de lucruri pentru alte interese. Vrem să intre această mărire de capital de 5 milioane de euro, acum.

Apoi, în mai, vom face o altă mărire a capitalului, tot cu 5 milioane de euro, pentru a scăpa de toate datoriile şi pentru a avea un club sănătos din punct de vedere financiar. Când intră prima mărire de capital şi ceilalţi acţionari vor trebui să contribuie cu sumele care le revin procentual, DDB cu 20 şi ceva la sută şi Nicolae Badea cu 7 şi ceva la sută”, a spus Pablo Cortacero pentru ProSport.

 

 

 

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Dinamo

Ultimele articole Toate articolele