
Pablo Cortacero neagă faptul că a refuzat ajutorul financiar al fanilor lui Dinamo. Spaniolul aruncă vina către suporteri, chiar după ce s-a speculat că nu a vrut să accepte împrumutul de 200.000 de euro. Totul se leagă de anumite procente din acţiunile clubului.
”Eu vreau să fiu un om corect şi transparent. Recunosc că le-am cerut fanilor împrumut 200 de mii de euro, cu garanţia a 25 la sută dintre acţiuni, pentru o perioadă de timp limitată. Dacă nu îi returnam, garanţia erau acţiunile. Ei voiau, însă, de fapt, să cumpere 25 la sută cu acei 200 de mii. Eu doream suma respectivă cu condiţia asta şi dacă nu o returnam, acţiunile erau garanţia”, a declarat Pablo Cortacero, pentru ProSport.
Citește și
Anunţul surprinzător venit la Dinamo, plecarea lui Cosmin Contra după meciul cu Viitorul Constanţa din Cupa României, i-a făcut pe suporteri, ulterior, discuţiilor cu Cortacero, să ia atitudine şi să încerce să salveze ”corabia”. Astfel, potrivit GSP, un grup de fani încearcă să îl readucă la echipă pe antrenorul Mircea Rednic.
Însă nu doar ca antrenor, ci şi ca investitor şi posibilă voce care poate aduce la club mai mulţi oameni cu bani din Belgia. Rednic este membru în DDB, a promis că va aduce mai multe persoane potente financiar, dar şi că vrea să îmbrace trningul şi să se aşeze din nou pe banca tehnică. Mai mult, el este pregătit să bage în conturile clubului şi 500.000 de euro.
Cunoscut ca un dinamovis convins, este de aşteptat ca Mircea Rednic să accepte negocierile, dar oare chiar să vină? Datoriile lui Dinamo sunt mai mari decât în mandatul lui Ionuţ Negoiţă, de ordinul multelor milioane de euro.
