Ultima oră
VIDEO | Raul Fernandez a câştigat sprintul Marelui Premiu al Olandei. Este a doua sa victorie în MotoGP VIDEO | Raul Fernandez a câştigat sprintul Marelui Premiu al Olandei. Este a doua sa victorie în MotoGP
Madison Keys a cucerit trofeul la Eastbourne pentru a treia oară Madison Keys a cucerit trofeul la Eastbourne pentru a treia oară
Şahistul Tudor Henry, vicecampion mondial la categoria Open 16 Şahistul Tudor Henry, vicecampion mondial la categoria Open 16
Taremi critică problemele logistice şi sugerează că Iranul nu este binevenit în SUA Taremi critică problemele logistice şi sugerează că Iranul nu este binevenit în SUA
Benjamin Siegrist se desparte de Rapid! Cine îl vrea pe portarul elveţian Benjamin Siegrist se desparte de Rapid! Cine îl vrea pe portarul elveţian
Universitatea Craiova, pregătiri pentru Liga Campionilor. Tudor Băluţă, impresii direct din cantonamentul din Austria: ”Muncim. Avem doar amicale tari” | EXCLUSIV Universitatea Craiova, pregătiri pentru Liga Campionilor. Tudor Băluţă, impresii direct din cantonamentul din Austria: ”Muncim. Avem doar amicale tari” | EXCLUSIV

Cristi Balaj a analizat faza la care FCSB a primit penalty! "Eu v-am dat prevederile"

Fotbal Romania Publicat de Tudor Moisa pe 28 ian 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

FCSB a învins-o pe UTA Arad, scor 1-0, în etapa cu numărul 23 din Superligă.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/40167/21914739/1/uta-arad-fcsb-superliga-superbet-26-01-2025.jpg

FCSB a avut emoţii în partida de la Arad. Campioana României a învins-o pe UTA cu 1-0, graţie unei reuşite semnate de Florin Tănase dintr-un penalty obţinut de Alexandru Musi.

Faza la care s-a dictat penalty a fost una controversată, părerile fiind împărţite cu privire la corectitudinea judecării fazei.

Acum, Cristi Balaj a dat verdictul. Fostul arbitru, în prezent preşedinte la CFR Cluj, a dat de înţeles că nu trebuia dictată lovitură de la 11 metri.

"Legat de situaţia de la FCSB, Vassaras ne-a spus în felul următor: ‘Atunci când un atacant şutează spre poartă şi o face fără să fie incomodat iniţial, şi ulterior, din cauza apărătorului, apare un contact care provoacă căderea atacantului, în cazul în care contactul este neglijent, arbitrul lasă jocul să continue. În cazul în care contactul este de o manieră imprudentă se dă cartonaş galben, iar dacă e de o manieră grosolană se dă roşu şi, la ambele variante, şi lovitură de pedeapsă’.

În situaţiile în care vorbim de un contact neglijent, atât timp cât vorbim despre un sport de contact, apare acel common sense sau acel football understanding. Arbitrul nu intervine.

Eu v-am dat prevederile. E penalty doar în situaţia în care Vassaras consideră că e vorba de o imprudenţă. Din moment ce arbitrii nu au dat galben, au considerat că e un contact neglijent, adică unul întâmplător", a declarat Cristi Balaj, la Fanatik.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Fotbal Romania

Ultimele articole Toate articolele