
Se anunţă plecări în masă de la Dinamo, în acest final de an. ”Câinii” riscă să rămână fără majoritatea jucătorilor, aceasta depunând deja actele necesare pentru a deveni liberi de contracte. Pot face asta pentru că nu au mai văzut salariile de cel puţin trei luni de zile. Situaţia a fost confirmată de preşedintele AFAN, Emilian Hulubei.
Potrivit acestuia, fotbaliştii străini şi cei români, mulţi dintre ei, fac toate demersurile pentru a scăpa de calvarul de la Dinamo. ”Am fost căutaţi de majoritatea jucătorilor de la Dinamo, atât români, cât şi străini. Am fost în permanentă colaborare şi cu sindicatul jucătorilor din Spania. Foarte mulţi dintre ei îşi vor depune memorii şi le vor câştiga mai mult ca sigur la FIFA.
Citește și
Acolo vor primi câştig de cauză pentru tot contractul. Cine va prelua clubul, automat trebuie să le plătească şi acordurile acestor jucători, iar salariile lor nu sunt mici. Dacă nu o să vină cineva să bage bani, se va închide prăvălia. Sunt datorii foarte mari şi se acumulează în continuare. Este jale la Dinamo, dar poate că totuşi situaţia se va rezolva dacă se va găsi cineva să investească.
Însă acel cineva va avea de achitat şi foarte multe datorii. Unii dintre jucătorii care ne-au contactat pe noi la AFAN vor să plece liberi, dar alţii îşi vor şi banii. Din păcate situaţia este gravă la Dinamo şi nu mai este niciun secret acest lucru. Se va alege praful. Dacă nu vine cineva să investească, jucătorii nu vor mai sta.
Investitorul ar trebui să depună la FRF o garanţie pentru salariile fotbaliştilor pentru cel puţin un an de zile, dacă nu dorim să se mai ajungă ca-n situaţia actuală” , a spus Hulubei pentru ProSport.
Paul Anton, spre CFR Cluj?
La mai puţin de 24 de ore de la victoria cu FCSB, Marius Bilaşco, oficialul celor de la CFR Cluj, a declarat că echipa sa este interesată de un jucător de la Dinamo, Paul Anton. Înainte să semneze cu ”câinii”, mijlocaşul s-a aflat în contact şi cu campioana din Casa Liga 1. Chiar dacă discuţiile din urmă cu zâteva luni nu s-au materializat, CFR Cluj încă se gândeşte la Anton.
Ardelenii pot pune mâna pe mijlocaş fără probleme, mai ales că e neplătit de ceva timp de Dinamo. Fotbalistul este cotat la un milion de euro.
