
Borja Valle, 28 de ani, a devenit, în cursul zilei de joi, primul jucător care-şi încheie conturile cu Dinamo. Şi pleacă din România cu un gust amar, dar încântat de fanii din Ştefan cel Mare.
La fel ca antrenorul său, Cosmin Contra, mijlocaşul ofensiv nu a mai putut îndura situaţia şi s-a arătat dezamăgit de minciunile perpetuate de Cortaero şi oamenii săi: "Au trecut 91 de zile de la acea fotografie (n.red - prezentarea oficială la Dinamo), am plecat cu toată speranţa din lume într-o ţară nouă, un oraş nou. Am mers acolo fericit, entuziasmat, la un club istoric cunoscut în toată lumea fotbalului, care avea un proiect grozav.
Citește și
Trei luni mai târziu am descoperit că totul a fost doar o minciună, că tot ce am crezut zi de zi a fost de fapt doar o minciună. Nu pot înţelege cum există oameni care se pot juca cu iluziile altora şi îi pot face pe alţii să-şi schimbe viaţa", a declarat Valle, citat de ProSport.
Singurul plus al scurtei aventuri în România e reprezentat de fanii care i-au lăsat o impresie foarte bună: "Treaba noastră este să jucăm fotbal, dar oricât de fericit ai fi la un club, trebuie să pleci atunci când vezi că nu eşti remunerat şi nimic nu se repară. Mulţumesc clubului, voi purta mereu în suflet acei fani superbi.
Îmi plac oamenii care sunt mereu prezenţi, nu cei care se ascund! Astăzi este o zi tristă, dar viaţa continuă! Mult succes lui Dinamo, oamenilor buni de acolo şi fanilor. Vă mulţumesc pentru dragostea oferită şi pentru că am descoperit o ţară grozavă. Este o mândrie să spun că am purtat tricoul lui Dinamo! Mulţumesc şi mult succes! Înainte Dinamo! Putere! Mulţumesc Bucureşti, mulţumesc România!", a mai punctat ibericul.
