
Spaniolii au venit doar să strice treaba la Dinamo, care oricum nu era una prea bună. Oamenii de afaceri iberici au venit cu planuri mari, dar în cele din urmă nu au adus un euro. Au anunţat proiecte de anvergură, dar doar au luat jucători pe salarii mari, pe care în cele din urmă nu le pot oferi pentru că nu au cu ce.
Potrivit lui Radu Birlică, directorul de marketing de la Dinamo, plafonul salarial lunar de la club este de 550.000 de euro pe lună. ”Trebuie să se ajungă la un consens financiar cu privire la reducerea masei salariale. Discuţii există cu investitorul turc (n.r- Abdullah Kiğılı) şi nu numai cu el. Dar cine investeşte în momentul ăsta când un nebun a făcut salariile 550.000 de euro pe lună? Da, atât e bugetul salarial pe lună.
Citește și
Cine este nebunul care să preia un club cu un buget de salarii de 550.000 de euro pe lună? Până nu se triază lucrurile în iarnă şi până când Cortacero nu spune ce vrea să facă... Toată lumea cu care am discutat întreabă de datorii şi de bugetul salarial. Când aud bugetul pică de pe scaun! Nu poţi să minţi şi să spui că bugetul de salarii e de 110.000 de euro şi că sunt datorii de 200.000 de euro”, a spus Radu Birlică la GSP.
Nicolae Badea se implică la Dinamo
Dinamo reuşeşte să meargă mai departe datorită fanilor, dar şi datorită unui om de afaceri care nu poate să vadă cum clubul moare. Se pare că, surprinzător sau nu, Nicolae Badea, fost acţionar la Dinamo, a decis să ajute şi el din punct de vedere financiar.
Potrivit lui Cornel Dinu, Badea a virat în ultima perioadă mai multe sume de bani în conturile clubului. Chiar şi recent, înaintea jocului cu Poli Iaşi, pentru ca Dinamo să nu aibă de suferit şi să reuşească să organizeze confruntea cu moldovenii din Casa Liga 1.
”Domnul Badea a asigurat toate cheltuielile competiţionale necesare clubului până la sfârşitul turului, incluzând aici şi necesarul pentru meciul jucat deja cu Poli Iaşi. Domnul Badea a semnat cu conducerea lui Dinamo, mai precis cu preşedintele Consiliului de Administraţie, Constantin Eftimescu, un contract de publicitate pentru Computerland România, firma domnului Badea, cu o valoare care acoperă suma cheltuielilor clubului. Nu trebuie uitate două lucruri: unu, Nicolae Badea a ajutat la salvarea lui Dinamo şi în 1997, când a venit, şi atunci Dinamo era într-o situaţie delicată şi, doi, românii apreciază calitatea unor oameni când nu mai sunt”, a declarat Cornel Dinu pentru Fanatik.
