Ultima oră
Doku revine la Cupa Mondială după naşterea primului său copil
Doku revine la Cupa Mondială după naşterea primului său copil
”Era jucătorul pe afiş la meciul de deschidere. Cât l-am implorat!”. Caz incredibil în Superligă. Cum a putut să rateze fotbalistul din campionatul nostru Cupa Mondială | VIDEO EXCLUSIV
”Era jucătorul pe afiş la meciul de deschidere. Cât l-am implorat!”. Caz incredibil în Superligă. Cum a putut să rateze fotbalistul din campionatul nostru Cupa Mondială | VIDEO EXCLUSIV
”Lixandru are ofertă din SUA?”. MM Stoica a lămurit în direct situaţia fotbalistului de la FCSB | VIDEO EXCLUSIV ”Lixandru are ofertă din SUA?”. MM Stoica a lămurit în direct situaţia fotbalistului de la FCSB | VIDEO EXCLUSIV
”Nu-mi amintesc golurile pe care le-am marcat”. Messi, reacţie surprinzătoare după ce a scris istorie la CM ”Nu-mi amintesc golurile pe care le-am marcat”. Messi, reacţie surprinzătoare după ce a scris istorie la CM
Panduru şi MM, fără cuvinte după evoluţia lui Messi la CM: ”Să îl urmărească cineva, poate se urcă intr-o navă spaţială. Nu e de pe Pământ” | VIDEO EXCLUSIV Panduru şi MM, fără cuvinte după evoluţia lui Messi la CM: ”Să îl urmărească cineva, poate se urcă intr-o navă spaţială. Nu e de pe Pământ” | VIDEO EXCLUSIV
Lionel Messi este legendar! La aproape 39 de ani distruge recorduri la Cupa Mondială

Lionel Messi este legendar! La aproape 39 de ani distruge recorduri la Cupa Mondială

Explicaţiile lui Mihai Stoica, după ce FCSB a menajat jucătorii de bază în derby-ul cu Dinamo. “Cupa nu te duce decât în noua Intertoto”

FCSB Publicat de Andrei Ionascu pe 11 feb 2021
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38227/19969851/2/rps9058.jpg

FCSB, deţinătoarea Cupei României, a ratat calificarea în faza sferturilor de finală, după eşecul din Ştefan cel Mare cu Dinamo, scor 0-1. FCSB a menajat majoritatea jucătorilor de bază. Managerul general al ‘roş-albaştrilor’, Mihai Stoica, a explicat motivele pentru care FCSB a adoptat această strategie.

FCSB a avut doar doi jucători de bază în primul ‘11’, portarul Andrei Vlad şi fundaşul Denis Haruţ. Florin Tănase, Florinel Coman şi Darius Olaru au intrat pe teren în debutul reprizei secunde, dar nu au reuşit să facă diferenţa.

Mihai Stoica aminteşte că importanţa Cupei României a scăzut după schimbarea regulilor privind calificarea în cupele europene. Câştigătoarea trofeului nu mai merge în preliminariile UEFA Europa League, ci în UEFA Europa Conference League.

"Jucătorii cu uşoare probleme medicale (printre ei, Cristea, Moruţan şi Tavi Popescu) au fost menajaţi. Au jucat doar o repriză titulari incontestabili (Tănase, Olaru, Coman) pentru că acuzau o stare de oboseală, iar duminică la Mediaş temperatura va fi cu minimum 15°C sub cea de acum şi avem nevoie de prospeţime, mai ales că terenul va fi foarte greu.

Sigur că suporterii sunt deranjaţi că am fost eliminaţi în Ştefan cel Mare, însă trebuie să se înţeleagă că nu am tratat cu amatorism jocul. Singurul capitol la care unii au rămas datori a fost atitudinea, dar se va regla cu certitudine acest aspect în viitorul apropiat. Că se impunea penalty la Niţă Adrian asta e o discuţie pe care evit s-o provoc. Sau că acţiunea aceluiaşi atacant, născut în 2003, ar fi trebuit finalizată la 0-0.

Câştigurile sunt revenirea lui Nedelcu şi evoluţia de excepţie a lui Niţă, cu o prestaţie remarcabilă chiar dacă a avut adversar direct un fotbalist de mare valoare, Sorescu. De asemenea, în perspectiva luptei pentru titlu, să ai ciclu de pregătire săptămânal înaintea debutului în play-off şi între jocurile 7 şi 8 e mult mai bine decât să joci la 3 zile în două competiţii. Oare e nevoie să adaug şi că finala cupei se joacă înainte de ultima etapă a sezonului competiţional, etapă care se poate juca cu titlul pe masă? Sau că suntem hotărâţi să dăm o replică pe măsură milionarilor bugetari din Liga a 3 a?

E frumos să câştigi trofee, am câştigat cupa sezonul trecut, dar titlul anul ăsta e o miză prea mare pentru a ne crampona de o eliminare într-o competiţie care nu te duce decât în noua Intertoto.

Suntem pe primul loc, în pofida erorilor flagrante de arbitraj din ultima vreme împotriva noastră şi în favoarea CFR-ului, avem două victorii în campionat şi 23 puncte diferenţă după 22 etape faţă de eterna rivală, deci nu ştiu de ce ar trebui să-mi prezint scuze, demisii şi alte fantezii ale unora.

De media de vârstă nu mai zic. Doar că va scădea, din moment ce Niţă şi-a câştigat un loc în primii 20", a scris Mihai Stoica pe Facebook.

Sursa foto: Sport Pictures

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

FCSB

Ultimele articole Toate articolele