
Pablo Cortacero, patronul lui Dinamo, a fost întrebat direct despre ce are de gând să facă la club, după ce nu a băgat decât câteva zeci de mii de euro din momentul în care a venit. Spaniolul a oferit din nou un răspuns în stilul propriu, anume că în zilele următoare Dinamo o să primească de 5 milioane de euro, iar în mai încă 5 milioane de euro.
”Sper ca în aceste zile să intre mărirea de capital de 5 milioane de euro. Nu ştiu de ce lumea vorbeşte că Dinamo va ajunge la faliment. Pe 21 decembrie am făcut mărirea de capital şi sunt 30 de zile în care trebuie să intre banii. Dacă nu vor intra cele 5 milioane de euro, putem discuta despre altceva, dar până atunci mi se pare ireal să discuţi despre faliment. Sunt oameni care probabil scot tot felul de lucruri pentru alte interese. Vrem să intre această mărire de capital de 5 milioane de euro, acum.
Citește și
Apoi, în mai, vom face o altă mărire a capitalului, tot cu 5 milioane de euro, pentru a scăpa de toate datoriile şi pentru a avea un club sănătos din punct de vedere financiar. Când intră prima mărire de capital şi ceilalţi acţionari vor trebui să contribuie cu sumele care le revin procentual, DDB cu 20 şi ceva la sută şi Nicolae Badea cu 7 şi ceva la sută”, a spus Pablo Cortacero pentru ProSport.
Dinamo a învins, miercuri seară, în deplasare, cu scorul de 2-0, echipa FC Hermannstadt, într-un meci din etapa a 16-a din Casa Liga 1. Au marcat Fabbrini ’30 şi Nemec ‘33
Hermannstadt: Figueiredo – Al. Vodă (Sîntean ’46), I. Stoica, Viera (Alhassan ’46) – P. Petrescu (Măţel ’75), Dâlbea, Addae – Mayoral, Karanovic (Aralica ’75), Jo Santos (Buzan ’46). Antrenor: Ruben Albes
Dinamo: M. Eşanu – Sorescu, Bejan, Ehmann, A. Radu – Răuţă, V. Achim (Blejdea ’55), P. Anton (Gol ’81) – D. Fabbrini, A. Nemec (Borcea ’88), A. Bani (Mihaiu ’82). Antrenor: Ionel Gane
