Ultima oră
Anunţul momentului: Jovo Lukic pleacă de la ”U” Cluj Anunţul momentului: Jovo Lukic pleacă de la ”U” Cluj
FCSB s-a reunit luni dimineaţă! Cinci jucători absenţi, Creţu a fost întâmpinat cu steagul Concordiei Chiajna FCSB s-a reunit luni dimineaţă! Cinci jucători absenţi, Creţu a fost întâmpinat cu steagul Concordiei Chiajna
Lovitură pentru Daniel Pancu! Rapidul îşi poate pierde vedeta

Lovitură pentru Daniel Pancu! Rapidul îşi poate pierde vedeta
Alvaro Pereira, jucătorul vândut de CFR cu 6,5 milioane de euro, este aproape de revenirea în fotbal! Alvaro Pereira, jucătorul vândut de CFR cu 6,5 milioane de euro, este aproape de revenirea în fotbal!
S-a aflat echipa pentru care Edi Iordănescu a refuzat-o pe CFR Cluj. Fostul selecţioner e pregătit să revină pe bancă

S-a aflat echipa pentru care Edi Iordănescu a refuzat-o pe CFR Cluj. Fostul selecţioner e pregătit să revină pe bancă
Răsturnare de situaţie: Alexandru Băluţă refuză Poli Timişoara şi semnează cu o contracandidată la promovarea în Superliga!

Răsturnare de situaţie: Alexandru Băluţă refuză Poli Timişoara şi semnează cu o contracandidată la promovarea în Superliga!

FC Argeş şi-a adus atacant african. Cine este Said Ahmed, noua achiziţie a piteştenilor

FC Argeș Publicat pe 27 iul 2021
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

//i0.1616.ro/media/581/3142/38566/20319173/1/profimedia-0416103130.jpg

Deşi Casa Liga 1 a început de două etape, echipele continuă să facă modificări de lot. FC Argeş a mutat şi ea, iar cel mai recent nume achiziţionat de piteşteni este Said Ahmed (28 de ani). Acesta este din Ghana, are şi cetăţenie italiană, şi evoluează pe postul de atacant.

Ultima dată, a jucat la Rio Ave, în Portugalia, de unde a fost împrumutat de gruparea belgiană KSC Lokeren. La Rio Ave a jucat doar două meciuri şi a marcat un gol.

Înainte, atacantul a mai evoluat pentru HNK Hajduk Split (Croaţia), SC Olhanense (Portugalia), Mantova 1911, Genoa, Monza (toate Italia). E important de precizat că Said Ahmed şi-a făcut junioratul la Inter.

”FC Argeş a transferat un atacant ghanez

Bine ai venit, Said Ahmed!"

FC Argeş a ajuns la un acord pentru un sezon competiţional, cu drept de prelungire pe încă unul, cu fotbalistul ghanez Said Ahmed. Atacantul în vârstă de 28 de ani a evoluat în precedenta ediţie de campionat la Rio Ave, formaţie care activează în liga secundă portugheză.

Fotbalistul care măsoară 181 cm şi cântăreşte 88 kg s-a mutat în Italia la o vârstă fragedă. El a făcut junioratul la Internazionale Milano, iar în sezonul 2009-2010 a marcând 14 goluri pentru echipa sub 17 ani a nerrazzurrilor. Vârful cu cetăţenie italiană a mai jucat în Seria A, la Genoa, în Serie C, la Mantova şi Monza, în prima şi a doua ligă portugheză, la Olhanense şi Rio Ave, în Belgia, la Lokeren, formaţie de ligă secundă, dar şi în Croaţia, la Hajduk Split. În cele trei sezoane petrecute în Croaţia, Said Ahmed a bifat 67 de partide şi a marcat 21 de goluri. În 2018 a evoluat cu Hajduk în Cupa UEFA împotriva FCSB, Said reuşind să înscrie un gol în poarta roş-albaştrilor. Ghanezul a dat un randament bun şi la Olhanense unde a fost utilizat în 36 de partide, marcând 8 goluri. La echipele la care a evoluat, Ahmed a adunat 178 de meciuri şi a marcat 38 de goluri.

Clubul FC Argeş îi spune noului vultur "Bun venit la Piteşti" şi îi doreşte evoluţii cât mai bune în tricoul alb-violet”, a anunţat clubul din Piteşti.

În primele două etape din Casa Liga 1, FC Argeş a înregistrat două eşecuri. A pierdut în primă fază cu 0-1 în faţa Universităţii Craiova, după care a cedat cu acelaşi scor, cu UTA Arad.

 

 

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

FC Argeș

Ultimele articole Toate articolele