
Jerry Gane (49 de ani) a anunţat, joi seară, imediat după înfrângerea cu CFR Cluj (0-2 în Ştefan cel Mare) că sunt şanse mari ca el să rămână antrenorul lui Dinamo şi după pauza de iarnă, italianul Dario Bonetti fiind chemat de fani pentru a-i ajuta pe partea administrativă, nu pe cea tehnică.
Citește și
Dacă zvonurile vorbeau despre o rocadă Gane-Bonetti, actualul antrenor le-a infirmat şi a dezvăluit că el şi suporterii vor să continue parteneriatul început după plecarea lui Cosmin Contra: "Eu am avut o discuţie cu reprezentanţii DDB, îşi doresc să rămân la echipă. Mi-ar plăcea şi mie să rămân, am spus că vom avea o discuţie finală după meciul cu Clinceni, să vedem şi stabilitatea care va fi. Ştiam că va veni Bonetti, suporterii mi-au spus. A venit la Săftica, ne-am cunoscut, am vorbit puţin. Ştiu că vine un fel de consilier pe parte sportivă, fanii l-au adus să ajute mai mult pe plan administrativ, pe parte tehnică nu s-a pus problema", a declarat Gane, la finalul meciului.
Luni, o zi importantă
Tehnicianul din Ştefan cel Mare a mai spus şi că fanii din Programul Doar Dinamo Bucureşti plănuiesc ca luni să facă un nou pas important în faţă: "Fanii s-au ţinut de cuvânt, ştiam că vor să facă ceva, să aducă bani. Luni e o şedinţă importantă la club, vor să fie majoritari. Vor să ofere o stabilitate financiară, încearcă să găsească soluţii şi să facă în scurt timp ceva ce nu au făcut spaniolii. În fiecare zi au avut discuţii cu jucătorii, mi-au transmis că ei şi avocaţii încearcă să găsească un echilibru, să renunţe şi jucătorii la bani. Nu ştiu dacă s-a ajuns la un acord, pentru că timpul a fost scurt. După meciul cu Clinceni va fi o vacanţă mică, nu ştiu cum se vor rezolva atât de repede aceste lucruri. Stadionul nou ar fi ceva frumos, ar fi trebuit să se facă de mult. Foarte mulţi dinamovişti aşteaptă să vadă acest lucru împlinit, sper să nu dureze mult, aceasta e singura dorinţă", a punctat Gane.
"Nu a fost să fie, să continuăm cu a cincea victorie. O primă repriză slabă, cu două greşeli, Ricardo Grigore care a alunecat şi Ante Puljic, care face un penalty. Nu avea voie la experienţa lui! A doua repriză a fost mai bună, am dominat şi am avut două şanse mari. Ca joc, a fost destul de bine, cu o circulaţie mult mai bună. În schimb, am preferat o combinaţie în plus în ultimii 20 de metri. Per total, CFR a închis jocul şi a câştigat. Aleix Garcia are glezna umflată, altfel nu-l schimbam. Puljic mi-a spus că are dureri înainte de joc, apoi a fost acel contact şi l-am schimbat. Mă preocupă că nu vor juca Bejan şi Garcia la următorul mei, să vedem dacă-l pot recupera pe Puljic", a declarat antrenorul lui Dinamo cu referire la meciul pierdut clar în faţa lui Edi Iordănescu.
