Ultima oră
Ibrahimovic râde de belgieni după 0-0 cu Iran: ”În prima repriză aproape am adormit, în a doua am dormit” Ibrahimovic râde de belgieni după 0-0 cu Iran: ”În prima repriză aproape am adormit, în a doua am dormit”
Răzvan Lucescu a plecat de la PAOK, dar semnează pe un salariu astronomic! Răzvan Lucescu a plecat de la PAOK, dar semnează pe un salariu astronomic!
Florin Prunea s-a întâlnit cu Dan Petrescu: ”Am început să plâng. Ştiţi ce făcea la masă?” Florin Prunea s-a întâlnit cu Dan Petrescu: ”Am început să plâng. Ştiţi ce făcea la masă?”
Anunţul momentului: Jovo Lukic pleacă de la ”U” Cluj Anunţul momentului: Jovo Lukic pleacă de la ”U” Cluj
FCSB s-a reunit luni dimineaţă! Cinci jucători absenţi, Creţu a fost întâmpinat cu steagul Concordiei Chiajna FCSB s-a reunit luni dimineaţă! Cinci jucători absenţi, Creţu a fost întâmpinat cu steagul Concordiei Chiajna
Lovitură pentru Daniel Pancu! Rapidul îşi poate pierde vedeta

Lovitură pentru Daniel Pancu! Rapidul îşi poate pierde vedeta

Gyor a câştigat Liga Campionilor pentru a şaptea oară, după finala cu Odense Handbold

Handbal Publicat de Prima Sport pe 2 iun 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Echipa Gyor ETO a câştigat duminică, în finala Turneului Final Four de la Budapesta, trofeul Ligii Campionilor, după ce a învins formaţia Odense Handbold, scor 29-27 (20-15). La 45 de ani, portarul de la Odense, Katrine Lunde, a fost aplaudată de întreaga sală.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38126/22053322/1/gyor-1.jpg

Este al şaptelea trofeu pentru echipa ungară, în timp ce Odense Handbold a ajuns în finală pentru prima dată.

A atras toate privirile şi a primit aplauze portarul norvegian Katrine Lunde, de la Odense, care la 45 de ani s-a aflat în faţa câştigării celui de-al 8-lea trofeu al Ligii Campionilor din carieră şi a încheiat finala cu 12 intervenţii reuşite. Una din cele mai respectate handbaliste din Europa, Katrine Lunde a debutat în Liga Campionilor în urmă cu 20 de ani, cu Aalborg DH, iar în acest interval a câştigat trofeul cu Viborg HK (2009, 2010), cu Gyor (2013, 2014) şi cu Vipers (2021-2023).

Medalia de bronz a stagiunii 2024-2025 a Ligii Campionilor a revenit, tot duminică, formaţiei Team Esbjerg, scor 30-27 (17-16), în finala mică a competiţiei, cu Metz Handball.

În semifinale, Gyor a eliminat Team Esbjerg cu 29-28 (17-15), iar Odense a învins Metz Handball 31-29 (13-16, 27-27), după prelungiri.

România a fost reprezentată în competiţie de trei echipe: CSM Bucureşti, care a fost eliminată în sferturi de Team Esbjerg, Rapid Bucureşti (până în optimi) şi Gloria Bistriţa (grupe).

Sezonul 2024-2025 a fost şi ultimul din cariera Cristinei Neagu, care şi-a încheiat cariera cu titlul de golgeter all-time al competiţiei (1.232 goluri), însă fără a ajunge cu CSM Bucureşti la Turneul F4, aşa cum şi-a dorit.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Handbal

Ultimele articole Toate articolele