
Abdoulaye Ba (27 de ani) şi-a anunţat, miercuri, plecarea de la Dinamo, în contextul situaţiei complicate din punct de vedere financiar pe care o traversează clubul din Ştefan cel Mare.
Citește și
Adus după o experienţă la Rayo Vallecano, Ba trebuia să fie perechea lui Ante Puljic în centrul defensivei, dar a prins doar 196 de minute în trei meciuri. Pe final de 2020, el a refuzat să mai intre pe teren, invocând neplata salariilor de către conducerea spaniolă. Miercuri, a anunţat public că pleacă din Ştefan cel Mare, la mai puţin de patru luni de la momentul în care ajungea sub comanda lui Cosmin Contra:
"În urmă cu patru luni am ajuns la Dinamo şi acum e timpul să pun punct. Vreau să le mulţumesc colegilor, antrenorilor şi membrilor staff-ului, alături de care am petrecut fiecare zi, antrenament după antrenament, angajaţilor clubului şi fanilor din DDB care m-au susţinut şi m-au respectat din prima zi. Mi-aş fi dorit să-mi iau la revedere pe teren, ajutând echipa. Vă îmbrăţişez pe toţi <câinii roşii> şi vă voi purta mereu în inimă”, e mesajul postat de fundaşul central senegalez pe contul personal de Instagram.
Dinamo debutează în 2021 miercurea viitoare, contra lui Hermannstadt, live pe Look Sport+, într-un meci în care Jerry Gane nu-l va avea la dispoziţie nici pe Ante Puljic.
