
Faptul că Dinamo este îngropată în datorii nu mai este o noutate. Totuşi, ar exista oameni care ar putea să vină să cumpere clubul, dar în contextul în care acestea ar fi şterse. Potrivut lui Ionuţ Chirilă, ”câinii” sunt pe minus cu mai mult de 5 milioane de euro, dar lucrurile se pot schimba dacă, într-un fel, datoriile s-ar evapora.
A afirmat că ştie câţiva oameni de afaceri dispuşi să preia Dinamo, dar nu în orice condiţii. ”Care sunt datoriile lui Dinamo? Mai mult de 5 milioane. Dacă se şterg aceste datorii sau dacă Negoiţă spune «A fost managementul meu, mi-l asum. A fost o greşeală. Ca să salvez acest club, şterg datoria. Vă dau clubul la zero!»... Să vină cineva să plătească aceste 5 milioane e greu. Un om de afaceri potent trebuie să miroasă business-ul. La Dinamo nu miroase business-ul acum.
Citește și
Am eu trei oameni de afaceri care ar prelua clubul. Chiar patru. Sunt din România. Sunt oameni de afaceri, au imobiliare, fabrici. Eu i-aş convinge să bage bani. Dinamo pe zero este o echipă care, cu salarii mici şi gospodărită foarte bine şi cu un buget foarte clar, poate face performanţă”, a declarat Ionuţ Chirilă pentru GSP.
FCSB a învins, miercuri, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa Dinamo, în etapa a 21-a din Casa Liga 1. Gazdele au jucat în inferioritate numerică, din mintul 79, când a fost eliminat Steliano Filip.
0-1, min. 9: Tănase a pătruns de pe partea stângă spre centru şi a marcat cu un şut de la 16 metri.
Au evoluat următoarele echipe:
- Dinamo: Eşanu - A. Radu, Puljici, Bejan, St. Filip - Sorescu, P. Anton, Răuţă (Gol '58), Fabbrini (Gueye '73) - G. Creţu (Achim '2, Nepomuceno '73) - Nemec. Antrenor Ionel Gane;
- FCSB: Vlad - Ovidiu Popescu, Cristea, Miron, Radunovici - Olaru (Oaidă '71), Şut (Perianu '68), Moruţan - Octavian Popescu, Fl. Tănase, Fl. Coman (Vukusici '77). Antrenor Anton Petrea.
