Ultima oră
Djokovic şi Sinner, pe aceeaşi jumătate a tabloului de simplu masculin de la Wimbledon Djokovic şi Sinner, pe aceeaşi jumătate a tabloului de simplu masculin de la Wimbledon
Raţiu, aproape de Premier League! Un club GIGANT a pus banii pe masa pentru internaţionalul român Raţiu, aproape de Premier League! Un club GIGANT a pus banii pe masa pentru internaţionalul român
Shon Weissman, atacantul dorit de FCSB, semnează cu alt club Shon Weissman, atacantul dorit de FCSB, semnează cu alt club
Qatarul ar fi plătit pentru a avea suporteri la Cupa Mondială. Sumele sunt uriaşe Qatarul ar fi plătit pentru a avea suporteri la Cupa Mondială. Sumele sunt uriaşe
Preşedintele Daniel Noboa declară zi liberă în Ecuador după ce echipa naţională s-a calificat în 16-imile Cupei Mondiale Preşedintele Daniel Noboa declară zi liberă în Ecuador după ce echipa naţională s-a calificat în 16-imile Cupei Mondiale
Jose Mourinho a luat decizia în cazul lui Rodrygo! Ce se întâmplă cu starul lui Real Madrid Jose Mourinho a luat decizia în cazul lui Rodrygo! Ce se întâmplă cu starul lui Real Madrid

Jakob Ingebrigtsen, de nerecunoscut la mondialele de atletism. ”Am fost groaznic”

Atletism Publicat de Daian Cutu pe 14 sep 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Atletul Jakob Ingebrigtsen a descris evoluţia sa ca fiind „îngrozitoare” după ce a suferit o eliminare şocantă în calificările la 1500 m masculin, la Campionatele Mondiale de Atletism de la Tokyo.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38219/22164201/1/profimedia-1037131720.jpg

 

Titlul mondial în aer liber este singura medalie de aur internaţională la 1500 m care lipseşte din colecţia starului norvegian, după ce a fost învins de britanicii Josh Kerr şi Jake Wightman la ultimele două ediţii.

Însă sportivul în vârstă de 24 de ani nu va avea şansa să pună capăt acestei aşteptări în stadionul în care a triumfat la proba olimpică de 1500 m în urmă cu patru ani, după ce a terminat pe locul opt în calificările de duminică.

Ingebrigtsen, de două ori campion olimpic şi mondial, a avut un sezon marcat de accidentări şi nu a mai concurat timp de şase luni înainte de aceste campionate.

”Am fost groaznic”, a declarat Ingebrigtsen pentru BBC Sport.

”Desigur că sunt dezamăgit, dar este o confruntare cu realitatea că nu avea cum să se întâmple. M-am agăţat cu disperare de această şansă pentru că îmi place să concurez. Nu sunt genul care renunţă”, continuă el.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Atletism

Ultimele articole Toate articolele