
Cosmin Contra a plecat de la Dinamo, iar în ultima rundă din Casa Liga 1, cu FC Argeş, pe bancă a stat secundul său, Jerry Gane. Chiar dacă se părea că rolul acestuia e unul de interimar, conducerea lui Dinamo a făcut o declaraţie surprinzătoare, după duelul cu piteştenii.
Potrivit lui Alex Couto, directorul general al lui Dinamo, Gane va fi antrenorul lui Dinamo şi în perioada următoare, deşi se credea că va veni un alt antrenor principal, diferit de tot ce are legătură cu stafful lui Cosmin Contra. Cel puţin până la finalul acestui an, Jerry Gane va conduce echipa.
Citește și
”Jerry Gane a făcut o treabă foarte bună cu Argeş. Evident, am spus mereu că antrenorul Contra a scos maximum din cea mai proastă situaţie şi cred că trebuie să îi mulţumim foarte mult.
Avem antrenor, pe Jerry Gane, care, repet, a făcut o treabă foarte bună. Importanţi sunt jucătorii care au rămas să joace acest meci. Ei sunt protagoniştii, ei au adus cele trei puncte. Situaţia este critică, dificilă, dar o vom rezolva.
Trebuie să primim banii din Spania, îl aşteptăm pe Pablo Cortacero să vină şi să rezolve în această săptămână”, a declarat Couto, citat de TelekomSport.
Dinamo a învins, vineri, în deplasare, cu scorul de 1-0 (1-0), echipa FC Argeş, în etapa XII-a, şi a obţinut a doua victorie consecutivă în Liga I.
Unicul gol al meciului a fost marcat de Camara, în minutul 7.
FC Argeş: Micle - Tofan, Maric, Leca, Muşat - Prepeliţă (Honciu '65), Ad. Şerban (Mediop '82), M. Colli - Grecu (Năstăsie '46), Malele, Blejdea (Drăghici '55). Antrenor: Eduard Augustin
Dinamo: Mejias - Sorescu, Bejan, R. Grigore, A. Radu - Răuţă, P. Anton (Achim '84) - Camara, Măgureanu (Gueye '46), Fabbrini - Nemec (Garcia '63). Antrenor. Ionel Gane
