
Situaţia şi aşa precară din Ştefan cel Mare tinde să devină şi mai greu de gestionat. Asta după ce trei jucători români, Ricardo Grigore (21 de ani), Florin Bejan (29 de ani) şi Ionuţ Şerban (25 de ani) au luat decizia de a se adresa Federaţiei şi a cere plata salariilor restante.
În timp ce fanii-acţionari din Programul DDB fac eforturi disperate pentru a ţine clubul pe linia de plutire şi, ieri, au anunţat că vor plăti salariile tinerilor jucători românii din lot, o lovitură vine chiar de la conaţionali. Dacă mulţi dintre străini au făcut înţelegeri şi şi-au luat tălpăşiţa, Grigore, Bejan şi Şerban iau drumul comisiilor Federaţiei, anunţă gsp.ro, pentru a-şi cere banii cuveniţi!
Citește și
Surpriză neplăcută din partea lui Grigore
Bejan şi Şerban sunt jucători de lot, trecuţi în plan secund la începutul proiectului spaniol, şi au cerut doar plata salariilor, fără a avea pretenţia de a li se rezilia contractul şi a deveni liberi de contract. Aceasta este o veste bună, mai ales că terminarea înţelegerii cu Şerban ar obliga-o pe Dinamo la plata unui milion de euro către Vasile Şiman, în urma clauzei celebre incluse în contractul de transfer de la Sportul Studenţesc.
Dar lovitura pentru fani şi club e decizia lui Grigore, considerat, în ultimii ani, unul dintre copiii de viitor ai lui Dinamo, mai ales că a fost crescut în Ştefan cel Mare. Sătul de promisiuni, "Rici" nu doar că cere plata salariilor, dar vrea să rupă şi contractul cu Dinamo, mai ales că are 21 de ani şi o imagine bună care i-ar permite să-şi găsească uşor un angajament în fotbalul românesc. Sau în străinătate!
Accidentat în acest moment, Grigore a strâns 11 meciuri în acest sezon şi 61 în total pentru Dinamo. De multe ori, fanii l-au pus în centrul discuţiei despre viitorul pe termen mediu şi lung al lui Dinamo.
