Citește și

Fundaşul central senegalez Abdoulaye Ba e al doilea jucător care pleacă de la Dinamo în această săptămână, după fundaşul dreapta Alexander Gonzalez. Lor li se va alătura portarul Rene Hinojo, care anunţă că sunt şanse infime ca vedetele Aleix Garcia şi Juan Camara să mai stea în Ştefan cel Mare.
Situaţiile lui Ba şi Rene sunt cât se poate de clare. Lăsaţi cu ochii în soare, au decis că e momentul să plece. Iar goalkeeper-ul nu i-a făcut deloc o imagine bună lui Dinamo: "Acum fac actele şi mă pregătesc să părăsesc Bucureştiul. Din punct de vedere sportiv, m-am distanţat de Dinamo pentru că am făcut o plângere pentru a-mi cere salariile. Cei de acolo au 15 zile la dispoziţie pentru am plăti restanţele. Dacă nu, contractul încetează. E greu de spus ce se va întâmpla. Nu ştiu cât poate dura. Am vrut să mă despart de club ca să pot semna cu altă echipă în această iarnă.
Cei de la Dinamo nu ne-au plătit din prima zi. Nu am primit niciun salariu pe parcursul celor trei luni în care am fost aici. Mai mult, fotbaliştii au plătit bucătarii. Sunt foarte dezamăgit. Mi-au vândut un proiect cu aspiraţii de a juca în Europa. În afară de problemele cu banii, a trebuit să ne antrenăm în condiţii deplorabile. Ca să vă dau un exemplu, nu aveam nici medic în timpul antrenamentelor. Conducătorii au vrut să consolideze echipa cu jucători spanioli cu experienţă. Dar sunt foarte dezamăgit de ei. Am lăsat totul ca să vin aici, pentru proiectul lor ambiţios", a declarat Rene, în presa din Spania.
Întrebat despre situaţiile lui Aleix Garcia şi Juan Camara, nume interesante şi pentru jurnaliştii spanioli, Rene a transmis că se aşteaptă ca şi ei să plece: "Cunosc situaţia lui Aleix Garcia. Nu ştiu dacă a făcut actele pentru a-şi cere salariile sau mai aşteaptă câteva zile. Situaţia lui Camara e diferită pentru că el este împrumutat. Nu pot garanta că se întoarce la clubul din Polonia (n.red - Jagiellonia ) dar aş paria că va părăsi Bucureştiul", a mai punctat goalkeeper-ul.
