
Adus în România de Dinamo cu statutul de mare vedetă, după experienţa la Manchester City, Aleix Garcia (23 de ani) e considerat de Basarab Panduru (50 de ani) unul dintre cei mai slabi jucători care au evoluat în prima parte a campionatului în Casa Liga 1.
Semnat pe un an, ibericul a plecat la Eibar, în prima ligă din Spania, după doar o pasă decisivă trecuă în CV în dreptul experienţei româneşti, iar Panduru nu înţelege cum spaniolii au decis să-l readucă la un nivel înalt:
Citește și
"Unul dintre cei mai slabi jucători care a fost la Dinamo. Nu ştiu cum joacă (n. red - în La Liga). Cum poate să te ia cineva când ai venit în România şi nu ai jucat nimic, când eşti unul dintre cei mai slabi jucători? Nu am văzut absolut nimic la el. Doar pentru că e spaniol şi că are Manchester City în spate, de aia l-a luat cineva în Spania. Că dacă îl vedea la meciurile de la Dinamo, nu îl lua nimeni în Spania", a declarat fostul internaţional, la Telekom Sport.
