Ultima oră
Iordania - Algeria 1-2. Africanii întorc meciul în repriza secundă şi mai speră la calificare Iordania - Algeria 1-2. Africanii întorc meciul în repriza secundă şi mai speră la calificare
Raţa devenită mascota Mexicului a fost primită de preşedinta Claudia Sheinbaum Raţa devenită mascota Mexicului a fost primită de preşedinta Claudia Sheinbaum
Norvegia - Senegal 3-2. ”Dubla” lui Haaland îi duce pe scandinavi în fazele eliminatorii Norvegia - Senegal 3-2. ”Dubla” lui Haaland îi duce pe scandinavi în fazele eliminatorii
Franţa - Irak, suspendat din cauza furturnii! Suporterii au fost scoşi din stadion Franţa - Irak, suspendat din cauza furturnii! Suporterii au fost scoşi din stadion
Franţa - Irak 3-0. Meciul, întrerupt două ore din cauza vremii Franţa - Irak 3-0. Meciul, întrerupt două ore din cauza vremii
Doku revine la Cupa Mondială după naşterea primului său copil
Doku revine la Cupa Mondială după naşterea primului său copil

Patru gimnaste vor reprezenta România la Campionatele Mondiale din Indonezia. Federaţia a anunţat componenţa delegaţiei

Gimnastica Publicat de Prima Sport pe 10 oct 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Patru gimnaste vor reprezenta România la Campionatele Mondiale de Gimnastică Artistică 2025, competiţie care se va desfăşura în perioada 19–25 octombrie, la Jakarta (Indonezia).

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38218/22195290/1/sabrina-paris-ffg.jpg

Delegaţia este formată din sportivele Sabrina Maneca-Voinea, Denisa Golgotă, Anamaria Mihăescu şi Ella Oprea Creţu, potrivit FR Gimnastică.

Gimnastele vor fi însoţite de antrenorii Camelia Voinea, Corina Moroşan şi Florin Cotuţiu, de arbitrele Liliana Cosma şi Daniela Trandafir, de kinetoterapeuţii Foti Tona şi Răzvan Spirescu, iar şeful delegaţiei este Ioan Silviu Suciu.

România va avea reprezentare doar în competiţia feminină şi va evolua în subdiviziunea a 6-a, din care vor mai face parte Mongolia, Costa Rica, Letonia, Egipt, Suedia, Belgia şi Australia. Gimnastele tricolore vor intra în concurs în 21 octombrie, de la ora 09.30 (ora României), şi vor evolua, în ordine, la bârnă, sol, sărituri şi paralele.

La înregistrarea provizorie pentru Campionatul Mondial, din 21 iulie, România a înscris şi şase gimnaşti, însă la definitivarea listei, în 3 august, delegaţia României a apărut doar cu reprezentare în competiţia feminină.

La feminin vor fi 10 subdiviziuni, iar la masculin 8, pentru calificări în finalele pe aparate şi la individual-compus.

La CM din 2025 vor participa 501 de gimnaşti din 82 de ţări, potrivit FIG, care mai subliniază că se vor acorda medalii doar în probe individuale, nu şi pe echipe.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Gimnastica

Ultimele articole Toate articolele