Ultima oră
Gabriela Ruse se opreşte în semifinale la Bad Homburg Gabriela Ruse se opreşte în semifinale la Bad Homburg
EXCLUSIV | Lovitură în Superliga! Valentin Creţu a semnat. ”Am acceptat toate condiţiile lor” EXCLUSIV | Lovitură în Superliga! Valentin Creţu a semnat. ”Am acceptat toate condiţiile lor”
Djokovic şi Sinner, pe aceeaşi jumătate a tabloului de simplu masculin de la Wimbledon Djokovic şi Sinner, pe aceeaşi jumătate a tabloului de simplu masculin de la Wimbledon
Raţiu, aproape de Premier League! Un club GIGANT a pus banii pe masa pentru internaţionalul român Raţiu, aproape de Premier League! Un club GIGANT a pus banii pe masa pentru internaţionalul român
Shon Weissman, atacantul dorit de FCSB, semnează cu alt club Shon Weissman, atacantul dorit de FCSB, semnează cu alt club
Qatarul ar fi plătit pentru a avea suporteri la Cupa Mondială. Sumele sunt uriaşe Qatarul ar fi plătit pentru a avea suporteri la Cupa Mondială. Sumele sunt uriaşe

Realitatea de care s-a "izbit" Jean Vlădoiu: "Cum să-mi ceară 500.000 de euro? Am leşinat, mi-a căzut pixul din mână"

Superliga Publicat pe 19 ian 2021
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
//i0.1616.ro/media/581/3142/38109/19910412/1/jv.jpg
 
Reîntors după zece ani la FC Argeş, echipă pentru care a evoluat în trei perioade, Jean Vlădoiu s-a lovit, din postura de preşedinte, de o problemă mai puţin discutată a fotbalului românesc: rolul impresarilor în carierele jucătorilor tineri.
 
Piteştenii sunt ultimii în Casa Liga 1, iar bugetul nu le permite să aducă jucători costisitori, motiv pentru care Vlădoiu şi restul oamenilor din conducere s-au orientat fie spre fotbalişti pe care să-i împrumute de la alte echipe, fie spre jucători tineri, cărora să le ofere şansa de a juca în Casa Liga 1.
 
În urma unui episod în care a negociat pentru trecerea la Piteşti a unui astfel de tânăr fotbalist, Vlădoiu s-a lovit de o realitate pe care, din alte posturi, nu o cunoştea. Şi a rămas perplex în momentul în care el şi impresarul jucătorului au ajuns în punctul în care au vorbit despre sume:
 
"Am întâmpinat probleme de genul ăsta, unii chiar s-au supărat pe mine. Dau un exemplu: aduc un jucător tânăr din Liga a 2-a, care a explodat acolo. Îi ofer şansa de a juca în Liga 1, iar atunci intervine impresarul şi îmi zice că are ceva mai bun pentru respectivul jucător. Păi dacă era aşa, copilul nu trebuia să fie deja în pregătire? Însă băiatul era acasă, stătea.
 
O să stea 5-6 luni, poate chiar fără să joace, asta pentru că impresarul cere sume fabuloase. Cum să-mi ceară 500.000 de euro? Am leşinat, mi-a căzut pixul din mână când am auzit. E o mare problemă când un copil semnează cu un asemenea impresar", a declarat fostul atacant, în GSP.
 
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Superliga

Ultimele articole Toate articolele