Ultima oră
Serena Williams revine la Wimbledon pe arena principală. Jaqueline Cristian joacă luni Serena Williams revine la Wimbledon pe arena principală. Jaqueline Cristian joacă luni
Sebastien Ogier a triumfat în Grecia şi a ajuns la două victorii stagionale în WRC Sebastien Ogier a triumfat în Grecia şi a ajuns la două victorii stagionale în WRC
E gata! Fotbalistul dorit de FCSB a aterizat în România şi a semnat cu Rapid: contract pe 3 ani E gata! Fotbalistul dorit de FCSB a aterizat în România şi a semnat cu Rapid: contract pe 3 ani
Andrei Nicolescu anunţă schimbări masive la Dinamo! Şase jucători sunt pe punctul de a semna cu alb-roşii | EXCLUSIV Andrei Nicolescu anunţă schimbări masive la Dinamo! Şase jucători sunt pe punctul de a semna cu alb-roşii | EXCLUSIV
Încă un transfer ratat de FCSB! Jucătorul i-a închis uşa în nas lui Gigi Becali Încă un transfer ratat de FCSB! Jucătorul i-a închis uşa în nas lui Gigi Becali
VIDEO | Ai Ogura a bifat în Olanda prima victorie a carierei la MotoGP VIDEO | Ai Ogura a bifat în Olanda prima victorie a carierei la MotoGP

Robert Reid a demisionat din funcţia de vicepreşedinte FIA pentru sport

Auto-Moto Publicat de Daian Cutu pe 10 apr 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Robert Reid a anunţat, joi, că a demisionat din funcţia de vicepreşedinte al FIA din cauza unei "încălcări fundamentale a standardelor de guvernanţă" în cadrul organismului mondial de conducere a sporturilor cu motor, relatează Reuters.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38216/21998820/1/reid.jpg

 

Scoţianul a fost un membru important al echipei preşedintelui FIA, Mohammed Ben Sulayem. Acesta din urmă va candida pentru realegere în decembrie.

Demisia, după ce Reid şi şeful Motorsport UK, David Richards, s-au opus recentelor modificări ale statutului organismului de conducere, va fi un subiect de discuţie înainte de Marele Premiu de Formula 1 al Bahrainului din weekend. „Când mi-am asumat acest rol a fost pentru a servi membrii FIA; nu pentru a servi puterea”, a declarat Reid, copilotul campionului mondial de raliuri din 2001.

„De-a lungul timpului, am asistat la o erodare constantă a principiilor pe care am promis să le susţinem. Deciziile sunt luate în spatele uşilor închise, ocolind înseşi structurile şi oamenii pe care FIA există pentru a-i reprezenta. Demisia mea nu este legată de personalităţi, ci de principii. Motorsportul merită o conducere responsabilă, transparentă şi condusă de membri. Nu mai pot, cu bună credinţă, să rămân parte a unui sistem care nu reflectă aceste valori.”

Reid a cerut, de asemenea, cluburilor membre ale FIA şi părţilor interesate să solicite o mai mare responsabilitate din partea conducerii federaţiei.

Richards, aflat în prezent în Orientul Mijlociu, a scris miercuri o scrisoare deschisă către membrii Motorsport UK, care se referă la „o schimbare a busolei morale” la conducerea FIA şi a declarat că speră să discute problemele cu Ben Sulayem.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Auto-Moto

Ultimele articole Toate articolele