Ultima oră
Incredibil, dar adevărat! Unul dintre cei mai mari fani CFR Cluj este născut în Columbia Incredibil, dar adevărat! Unul dintre cei mai mari fani CFR Cluj este născut în Columbia
Radu Benea şi Nicolas Benea, la startul Trofeului Mihai Leu de la Hunedoara Radu Benea şi Nicolas Benea, la startul Trofeului Mihai Leu de la Hunedoara
Meciul demonstrativ dintre Floyd Mayweather şi grecul Zambiadis a fost anulat. Care este motivul

Meciul demonstrativ dintre Floyd Mayweather şi grecul Zambiadis a fost anulat. Care este motivul
Jucătorul care s-a înţeles cu Tottenham! Cine va fi noul coleg al lui Radu Drăguşin Jucătorul care s-a înţeles cu Tottenham! Cine va fi noul coleg al lui Radu Drăguşin
Cele patru românce de pe tabloul principal de la Wimbledon şi-au aflat adversarele
Cele patru românce de pe tabloul principal de la Wimbledon şi-au aflat adversarele
Epassy pleacă de la Dinamo! Negocieri cu o rivală din SuperLiga Epassy pleacă de la Dinamo! Negocieri cu o rivală din SuperLiga

Simona Radiş, după aurul de la CM de Canotaj: ”E un succes care sper să aducă şi mai multe victorii pentru noi!”

Sporturi Publicat pe 25 sep 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Simona Radiş şi Magda Rusu au deschis drumul bărcilor tricolore, joi dimineaţă, spre podiumul mondial. Cu un start impresionant, cu barca urcată pe val, cu ritm şi viteză din ce în ce mai mari la fiecare 500 m, România a dominat cursa de dublu rame şi a obţinut aurul la Campionatul Mondial de la Shanghai.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38128/22177427/1/radis.jpg

Simona a condus ostilităţile, Magda a fost camaradul care a urmat căpitanul. ”Sunt mândră de cum am evoluat aici. I-am spus Magdei ca trebuie să plecăm tare şi vom reuşi. Împreună. E un succes care sper să aducă şi mai multe victorii pentru noi!”, spune Simona cu medalia mondială de aur în mână, potrivit COSR. 

În spatele succesului mondial povestea Magdei e despre a învinge dureri fizice şi despre temerile ca îşi va lăsa colega singură. Cu două săptămâni înainte să plece la mondiale, Magda nu se putea deplasa din cauza unor dureri la spate. Echipa medicală, cu doctorul Oşean a făcut minuni. ”Dumnezeu face minuni prin oameni. Când mă gândesc acum ca nu ştiam dacă pot concura. După toate problemele de acasă şi apoi de aici, cu umezeală plus căldura, totul era împotriva mea. M-au ajutat antrenorii, medicii, kinetoterapeuţii. Fără ei azi nu puteam arăta această medalie. Le mulţumesc tuturor!”, a spus cu ochii în lacrimi Magda Rusu, un exemplu de dăruire, sacrificiu şi lecţii despre a învinge.

Imediat a urmat cursa băieţilor din dublu rame, Florin Lehaci şi Florin Arteni au trăit periculos de la start la finiş. Canotorii din Noua Zeelandă au plecat ca din puşcă şi au dat un ritm infernal cursei. Românii s-au ţinut după ei şi au rezistat finişului elveţian care ameninţa poziţia secundă a cursei.

Cu argintul la gât băieţii au venit epuizaţi la festivitate. Florin Lehaci nu a putut sta în picioare decât câteva minute. Elisabeta Lipă l-a ajutat şi apoi medicul Oşean l-a dus într-o încăpere cu aer condiţionat. Florin Arteni a plecat cu barca de la ponton ajutat de antrenorul Cosmin Boguş.

La două ore de la finală, Florin Lehaci şi-a revenit şi a fost chemat la doping. ”Shanghai e doar o staţie din drumul spre gara finală de la Los Angeles 2028. A fost o cursă grea, e o lecţie pe care o vom descoase cu antrenorii. Avem argint mondial şi suntem mândri de ce am reuşit azi!”, confirmă Florin Arteni.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Sporturi

Ultimele articole Toate articolele