Ultima oră
Alexandru Cîmpanu a marcat golul victoriei în Tongliang Long – Jinmen Tiger Alexandru Cîmpanu a marcat golul victoriei în Tongliang Long – Jinmen Tiger
”De ce nu prinde Raul Opruţ naţionala?”. Dezvăluiri în direct după ce dinamovistul a lipsit de la ultimele acţiuni ale României: ”Acolo a fost o problemă. Şi Lucescu s-a mirat”  | VIDEO EXCLUSIV ”De ce nu prinde Raul Opruţ naţionala?”. Dezvăluiri în direct după ce dinamovistul a lipsit de la ultimele acţiuni ale României: ”Acolo a fost o problemă. Şi Lucescu s-a mirat” | VIDEO EXCLUSIV
George Russell, pole controversat în Marele Premiu al Austriei George Russell, pole controversat în Marele Premiu al Austriei
Petrolul Ploieşti se desparte de un jucător în care şi-a pus mari speranţe Petrolul Ploieşti se desparte de un jucător în care şi-a pus mari speranţe
A dat goluri şi a luat campionatul cu Universitatea Craiova, dar n-a convins pentru a fi în echipa ideală a sezonului: ”Aşa bun a fost? Nu cumva am rămas noi cu o impresie greşită?” | VIDEO EXCLUSIV A dat goluri şi a luat campionatul cu Universitatea Craiova, dar n-a convins pentru a fi în echipa ideală a sezonului: ”Aşa bun a fost? Nu cumva am rămas noi cu o impresie greşită?” | VIDEO EXCLUSIV
VIDEO | Raul Fernandez a câştigat sprintul Marelui Premiu al Olandei. Este a doua sa victorie în MotoGP VIDEO | Raul Fernandez a câştigat sprintul Marelui Premiu al Olandei. Este a doua sa victorie în MotoGP

Steaua Bucureşti a învins CSM Oradea în meciul 2 al finalei Superligii, la Polo

Sporturi Publicat de Prima Sport pe 19 mai 2025
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Preşedintele interimar al României, Ilie Bolojan, a asistat, luni, la meciul 2 al finalei Superligii Naţionale de polo, la Bazinul Ghencea. Campioana Steaua Bucureşti a învins formaţia CSM Oradea, scor 11-9, iar la general este 1-1. Seria se mută la Oradea.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38128/22038083/1/ste-ora-po.jpg

Preşedintele interimar al României a urmărit partida de polo din tribunele bazinului, împreună cu preşedintele Federaţiei Române de Polo, Alexandru Matei, şi cu directorul CSM Oradea, Şerban Sere. Ilie Bolojan a fost întotdeauna apropiat de formaţia orădeană, în special în perioada în care a condus primăria din oraş (2008-2020) şi a premiat echipa pentru performanţe. CSM Oradea are în palmares nouă titluri consecutive de campioană, între anii 2007-2015.

Ilie Bolojan va mai ocupa funcţia de preşedinte interimar până la învestirea noului preşedinte ales, la scrutinul din 18 mai, Nicuşor Dan.

În primul meci al finalei, CSM Oradea a câştigat, în urma aruncărilor de departajare, cu 13-12, iar acum se pregăteşte să găzduiască partidele 3-4, în 23 şi 25 mai. Un eventual meci decisiv va avea loc în 30 mai, la Bucureşti.

Cele două echipe au jucat şi finala Cupei României în acest sezon, trofeu revendicat de Steaua Bucureşti, dar s-au duelat şi în Liga Campionilor, doar CSM Oradea trecând faza Top 8.

În semifinalele Superligii Naţionale, Steaua a trecut de Rapid Bucureşti (2-0 la general), iar CSM Oradea a eliminat vicecampioana Dinamo Bucureşti (2-1). Învinsele din semifinale joacă pentru medalia de bronz, scorul general fiind 2-0 pentru Dinamo.

Steaua Bucureşti a câştigat ultimele opt titluri de campioană a României şi se află în faţa celui de-al 21-lea trofeu din palmares. La rândul său, CSM Oradea luptă în finală pentru al 10-lea titlu naţional.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Sporturi

Ultimele articole Toate articolele