Ultima oră
Selecţionerul Irakului, glumeţ înaintea meciului cu Franţa. ”Am întrebat dacă putem juca cu trei portari” Selecţionerul Irakului, glumeţ înaintea meciului cu Franţa. ”Am întrebat dacă putem juca cu trei portari”
Noua Zeelandă - Egipt 1-3. ”Faraonii” fac un pas uriaş spre calificarea în şaisprezecimi Noua Zeelandă - Egipt 1-3. ”Faraonii” fac un pas uriaş spre calificarea în şaisprezecimi
Uruguay - Capul Verde 2-2. Încă un rezultat mare produs de africani Uruguay - Capul Verde 2-2. Încă un rezultat mare produs de africani
Belgia – Iran 0-0. Continuă seria rezultatelor neaşteptate! Ambii portari au prins o zi mare Belgia – Iran 0-0. Continuă seria rezultatelor neaşteptate! Ambii portari au prins o zi mare
Serena Williams îşi face revenirea la simplu! A primit un wild card pentru Wimbledon Serena Williams îşi face revenirea la simplu! A primit un wild card pentru Wimbledon
Zare Markovski e noul antrenor al echipei de baschet SCMU Craiova Zare Markovski e noul antrenor al echipei de baschet SCMU Craiova

Trupa Green Day, care şi-a manifestat în repetate rânduri opoziţia faţă de Trump, va concerta în deschiderea Super Bowl

Sporturi Publicat de Daian Cutu pe 19 ian 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

Trupa californiană de punk rock Green Day va cânta în deschidere la Super Bowl, finala campionatului de fotbal american (NFL), care se va disputa la Santa Clara, în California, la începutu lunii februarie. O alegere care ar trebui să-l irite pe Donald Trump.

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38128/22314709/1/green.jpg

 

„Suntem foarte entuziasmaţi să deschidem Super Bowl 60 în propriul nostru oraş!”, a declarat liderul trupei, Bille Joe Armstrong. Trupa formată în 1987 este originară din Berkeley, situat la câţiva kilometri distanţă.

„Suntem onoraţi să îi întâmpinăm pe jucătorii care au marcat istoria acestui sport şi să deschidem seara pentru fanii din întreaga lume”, a adăugat el.

Ceremonia de deschidere va avea loc înaintea meciului, în cadrul cărora Charlie Puth va interpreta imnul naţional, Brandi Carlile va cânta America the Beautiful, iar Coco Jones va interpreta Lift Every Voice and Sing.

Trupa este în mod evident anti-Trump. În 2025, în timpul unui concert în Belgia, pe 4 iulie, ziua naţională a Statelor Unite, solistul Billie Joe Armstrong a încurajat publicul să scandeze „Fuck Donald Trump” şi a modificat versurile uneia dintre melodiile trupei, intitulată American Idiot. Înlocuind „I'm not a part of a redneck agenda” (Nu fac parte din programul ţărănoilor) cu „I’m not a part of the MAGA agenda” (Nu fac parte din programul MAGA - pentru Make America great again, sloganul lui Trump).

Şi în iunie 2025, Billie Joe Armstrong a strigat mulţimii de la Download Festival din Marea Britanie: „Donald Trump şi administraţia sa formează un guvern fascist. Şi este de datoria noastră să ripostăm”.

Anti-trumpismul formaţiei Greenday nu este o noutate. În 2016, pe scena American Music Awards, trupa a intonat „No Trump, no KKK, no fascist USA” (Fără Trump, fără KKK, fără fascism în SUA), în timpul cântecului Bang Bang.

Tabăra lui Trump a avut deja dificultăţi în a accepta faptul că cântăreţul portorican Bad Bunny va susţine concertul din pauza Super Bowl-ului. Aceasta a ameninţat că va trimite ICE, poliţia federală de imigrare, la ieşirea de la Super Bowl pentru a-i aresta pe eventualii imigranţi ilegali care s-ar afla acolo pentru a-l aplauda pe Bad Bunny.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Sporturi

Ultimele articole Toate articolele