Ultima oră
Florin Prunea s-a întâlnit cu Dan Petrescu: ”Am început să plâng. Ştiţi ce făcea la masă?” Florin Prunea s-a întâlnit cu Dan Petrescu: ”Am început să plâng. Ştiţi ce făcea la masă?”
Anunţul momentului: Jovo Lukic pleacă de la ”U” Cluj Anunţul momentului: Jovo Lukic pleacă de la ”U” Cluj
FCSB s-a reunit luni dimineaţă! Cinci jucători absenţi, Creţu a fost întâmpinat cu steagul Concordiei Chiajna FCSB s-a reunit luni dimineaţă! Cinci jucători absenţi, Creţu a fost întâmpinat cu steagul Concordiei Chiajna
Lovitură pentru Daniel Pancu! Rapidul îşi poate pierde vedeta

Lovitură pentru Daniel Pancu! Rapidul îşi poate pierde vedeta
Alvaro Pereira, jucătorul vândut de CFR cu 6,5 milioane de euro, este aproape de revenirea în fotbal! Alvaro Pereira, jucătorul vândut de CFR cu 6,5 milioane de euro, este aproape de revenirea în fotbal!
S-a aflat echipa pentru care Edi Iordănescu a refuzat-o pe CFR Cluj. Fostul selecţioner e pregătit să revină pe bancă

S-a aflat echipa pentru care Edi Iordănescu a refuzat-o pe CFR Cluj. Fostul selecţioner e pregătit să revină pe bancă

Verdictul Cristinei Neagu după victoria fostei sale echipe împotriva lui Esbjerg: ”Ea a schimbat faţa echipei”

Handbal Publicat pe 26 apr 2026
Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email

CSM Bucureşti a învins la scor pe teren propriu, formaţia Team Esbjerg, scor 37-27 (19-14), în manşa retur din sferturile Ligii Campionilor şi este a treia echipă calificată la Turneul Final Four. 

 

 

//i0.1616.ro/media/581/3142/38126/22423493/1/neagu-odense-csm.jpg

Principalele marcatoare ale partidei au fost Omoregie 6 goluri, Ostergaard 6, Maslova 5, Pintea 5, pentru CSM Bucureşti, respectiv Hansson 6, Reistad 6, pentru Team Esbjerg, într-o atmosferă electrizantă creată de cei 5.000 de fani. CSM a condus în permanenţă, după un debut cu 6-0, şi s-a impus la scor în faţa formaţiei daneze, care o eliminase anterior de trei ori din cursa pentru Turneul Final Four. 

În tribune s-au aflat şi fostul căpitan al CSM Cristina Neagu, alături de Emilie Arntzen, care a jucat şi ea pentru campioana României. Şi Per Johansson, fost antrenor la CSM şi în prezent la Gyor ETO, a asistat la meci, luând notiţe.

Cristina Neagu a oferit o serie de declaraţii la finalul meciului. Astfel, Neagu a subliniat că echipa a intrat pe o pantă ascendentă după sosirea antrenoarei Bojana Popovic. 

”Am trăit cu mari emoţii. Când suntem acolo în teren, nu simţim lucrurile astea, nu auzim fanii, în tribune e mult mai dificil. Acum înţeleg nebunia asta a fanilor, care erau supăraţi şi ne criticau când pierdeam, pentru că e mult mai greu în tribună.

CSM se întoarce în Final 4 după mulţi ani şi, dacă are puţin noroc şi nu dă peste Gyor în semifinale, are şanse mari să joace finala. Nu ştiu dacă pot să ajung (n.r. la Budapesta, la Final 4), cel mai important e că fetele au obţinut calificarea şi să se bucure de acest rezultat. Le-am scris mesaje, am simţit că e posibilă această calificare, după meciul din tur.

Mă bucur mult, acum te gândeşti, mi-ar fi plăcut să fiu şi eu în teren, dar nu am regrete. Cât am jucat, am dat tot ce am putut pentru echipă. A venit Bojana (n.r. Popovic, antrenoarea de la CSM), a schimbat faţa echipei, au obţinut 8 victorii la rând. Mă bucur sincer pentru ele, merită această calificare şi chiar cred că se pot duce până în finală”, a spus Cristina Neagu.

Adaugă primasport.ro ca sursă preferată în Google
mail-share icon Email
viewscnt

Ultimele Videouri

Handbal

Ultimele articole Toate articolele