Şedinţa de luni de la Dinamo, în care Pablo Cortacero a promis majorarea de capital de cinci milioane de euro şi l-a exclus din Consiliul de Administraţie pe Cornel Ţălnar, nu i-a convins pe fanii din Programul DDB. Suporterii din Ştefan cel Mare au avut o reacţie dură, pe facebook, şi i-au acuzat pe spanioli că urmăresc, de fapt, distrugerea clubului.
Prin majorarea de capital propusă, Cortacero îi obligă, practic, pe cei din DDB să aducă 1,5 milioane de euro în club pentru a-şi păstra cele 20% dintre acţiuni, iar fanii nu mai cred în promisiunile ibericului: "Spaniolii prelungesc incertitudinea la Dinamo. În Adunarea Generală a Acţionarilor de astăzi, convocată de Cortacero şi condusă, în fapt, de Şerdean, au fost reiterate promisiunile, în încercarea de a adânci GROAPA care i se tot sapă clubului Dinamo. Felul în care a fost organizată această şedinţă AGA este o nouă dovadă a lipsei de profesionalism a acţionarului majoritar. Aceleaşi promisiuni deşarte, aceleaşi vorbe aruncate în vânt, într-o profundă lipsă de respect faţa de toţi angajaţii clubului şi a suporterilor lui.
Citește și
Acţionarul majoritar Cortacero a reiterat faptul că la începutul lunii decembrie a fost transferată o sumă în valoare de 1.500.000 € către Dinamo, fără să îşi explice de ce nu a ajuns, deşi au trecut aproape 3 săptămâni. Mai mult decâ atât, săptămâna trecută au mai plecat câteva milioane către club, care nici aceştia nu au ajuns. EVIDENT. Partea spaniolă nu a putut furniza nici un fel de dovadă ca aceste viramente au fost într-adevăr iniţiate. A fost întrebat dacă are SWIFT-ul tranzacţiei sau numărul de cont din care au fost viraţi. A spus că nu are aşa ceva. Plastic spus, pentru cei care au crezut că vine Moş Crăciun, surpriza a fost sosirea lui Grinch, care face tot posibilul să ne strice tuturor sărbătorile", e poziţia fanilor, exprimată într-un comunicat postat pe pagina de Facebook a Peluzei Cătălin Hîldan.
Fanii fac scut pentru Dinamo: "Se încearcă intimidarea angajaţilor români din club"
În continuarea mesajului dur, suporterii vorbesc despre scenariul dezastruos pus la cale de Cortacero şi oamenii lui, dar promit că vor face tot posibilul pentru a împiedica un deznodământ trist al echipei din Ştefan cel Mare: "NU LE VOM PERMITE SĂ FACĂ ASTA! Spaniolii au revenit în birourile clubului pe o poziţie de forţă, pe care nu o vom accepta. Sperăm să îşi revizuiască atitudinea faţă de angajaţi, care în aceste momente sunt puşi să dea explicaţii. Se forţează inclusiv repunerea pe poziţii a celor revocaţi din funcţii în precedenta şedinţă a CA. Se încearcă intimidarea angajaţilor români din club.
Care este scopul acestor pseudo-investitori? Probabil acela de a angaja clubul în alte şi alte datorii în perioada imediat următoare. Din nou afirmăm foarte clar, că NU VOM PERMITE AŞA CEVA. DDB are în acest moment mai multe variante de lucru pe masă, urmând ca în urma discuţiilor cu juriştii să anunţăm paşii pe care îi vom urma. Suporterii, angajaţii şi toţi cei care iubim Dinamo nu ne putem permite riscul de a aştepta să se întâmple DEZASTRUL. DDB ESTE AICI ŞI NU VOM AVEA LINIŞTE PÂNĂ CÂND NU VOM LIMPEZI LUCRURILE! ECHIPA ASTA NU SE VA DEZINTEGRA, AŞA CUM PARE CĂ SUNĂ PLANUL ACESTOR PERSONAJE", mai transmit fanii.
