VIDEO | Universitatea Craiova - Sepsi, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 2! Oltenii au nevoie de victorie VIDEO | Universitatea Craiova - Sepsi, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 2! Oltenii au nevoie de victorie
VIDEO | CFR Cluj - Farul, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 1! Ardelenii nu au voie să piardă VIDEO | CFR Cluj - Farul, astăzi, de la ora 21:00, în direct la Prima Sport 1! Ardelenii nu au voie să piardă
Şerveţelul cu promisiunea de contract a lui Messi s-a vândut la licitaţie pentru o sumă astronomică Şerveţelul cu promisiunea de contract a lui Messi s-a vândut la licitaţie pentru o sumă astronomică
VIDEO | Fiorentina - Napoli 2-2. Fosta campioană nu mai are şanse la cupele europene VIDEO | Fiorentina - Napoli 2-2. Fosta campioană nu mai are şanse la cupele europene
Cole Palmer a fost ales cel mai bun tânăr jucător al sezonului în Premier League Cole Palmer a fost ales cel mai bun tânăr jucător al sezonului în Premier League
MM Stoica a anunţat prima plecare a verii de la FCSB. ”Dacă nu cumva a şi semnat” MM Stoica a anunţat prima plecare a verii de la FCSB. ”Dacă nu cumva a şi semnat”

VIDEO | Getafe - Athletic Bilbao 0-2. ”Dubla” lui Inaki Williams a decis partida

La Liga Publicat de Daian Cutu pe 4 mai 2024

Athletic Bilbao a învins vineri seara, în deplasare, scor 2-0, gruparea Getafe, în etapa a 34-a din La Liga. Iñaki Williams a marcat o dublă pentru învingători, care au evoluat în nouă din minutul 79. Gazdele au ratat penalty.

Pe Estadio Colisseum, bascii au deschis scorul în minutul 27, prin Iñaki Williams, care a primit pasa decisivă de la fratele său, Nico. Aceeaşi echipă a lucrat golul al doilea al lui Bilbao, marcat de Iñaki în minutul 51, servit din nou de Nico. Şapte minute mai târziu Yeray Alvarez a primit roşu direct şi i-a lăsat pe oaspeţi în zece jucători. Getafe a pus presiune însă nu a înscris.

Bilbao a rămas în nouă jucători, după ce Aitor Paredes a fost şi el eliminat. În minutul 84 arbitrul Jesus Gil Manzano a dictat penalti pentru gazde la un henţ al lui Raul Garcia şi l-a eliminat pe antrenorul oaspeţilor, Ernesto Valverde, pentru proteste. Faza a fost analizată de VAR şi decizia a rămas, dar Unai Simon a apărat lovitura de pedeapsă executată de Mason Greenwood în minutul 88 şi scorul a rămas 2-0 în favoarea oaspeţilor, care s-au impus cu acest scor.

În clasament Athletic Bilbao este pe locul 5, cu 61 de puncte, iar Getafe se află pe 10, cu 43 de puncte.