Au venit rezultatele testelor de dopaj efectuate pentru meciul dintre Dinamo şi FCSB, din Cupa României. Unul dintre ele e şocant! Atacantul Magaye Gueye (30 de ani) a fost prins dopat cu cocaină.
UPDATE: Se pare că şedinţa a avut loc online, iar Gueye a răspuns întrebărilor celor de la ANAD. În momentul de faţă, fotbalistul este suspendat provizoriu, iar săptămâna următoare va avea loc un nou termen.
Citește și
UPDATE: Fotbalistul a trebuit să se prezinte vineri, 12 martie, la sediul ANAD, unde era nevoit să prezinte a doua probă, dar nu şi-a făcut apariţia. Deşi a fost chemat, Gueye nu a venit la şedinţa care îl viza.
UPDATE: Au venit şi primele reacţii din presa internaţională.
L'Equipe: ”Magaye Gueye (Dinamo Bucureşti), testat pozitiv la cocaină. Fostul jucător de la Strasbourg, acum la Dinamo, sau Brest a fost depistat pozitiv cu cocaină”.
Spors: ”Cocaină a fost depistată în sângele lui Magaye Gueye. Suspendarea pe care o va primi va fi stabilită după o serie suplimentară de investigaţii”.
Calciomercato: ”Probleme pentru Magaye Gueye. Fostul atacant al lui Everton, acum la Dinamo Bucureşti, a fost depistat pozitiv cu cocaină la testele făcute după meciul cu FCSB, din Cupa României, de pe 10 februarie”.
UPDATE: Gane, antrenorul lui Dinamo, a avut prima reacţie după ce atacantul său a fost prin dopat:
”Nici nu mai vreau să mai vorbesc cu el vreodată. Să nu-l mai văd! Ce să mai am eu de discutat cu el când a făcut aşa ceva? E incredibil, chiar nu-mi vine să cred! A venit vestea asta ca o bombă! Dar...
Incredibil! Incredibil! Incredibil! Ce am trăit din vară şi până acum la Dinamo e ceva ieşit din comun, aproape că nu mai are ce să se întâmple deosebit fiindcă toate au avut deja loc la Dinamo”, a spus Gane, după ce a aflat că Gueye a fost prins dopat, pentru GSP.
UPDATE: Gueye riscă doi ani de suspendare, dacă proba a doua va fi la rândul ei pozitivă. Dinamo îl poate da în judecată pe fotbalist şi să ceară daune în situaţia dată. Vestea bună pentru ”câini” e că scapă de griji, pentru că nu riscă nimic.
Raportul ANAD ar fi fost trimis către toate forurile, pentru luarea măsurilor necesare în astfel de situaţii. Este vorba de entităţile LPF, COSR şi FRF. Din informaţiile oferite de sursa mai sus amintită, se pare că este vorba de Magaye Gueye, iar el a fost suspendat din toate activităţile pentru moment, până la terminarea procesului.
Rămâne de văzut ce decizie se va lua şi în privinţa meciului respectiv, pentru că Dinamo s-a impus cu 1-0 şi a mers mai departe, în sferturile Cupei României. ”Câinii” sunt în continuare în competiţie, pentru că s-au calificat în semifinale, după victoria cu 3-1 contra Dunării Călăraşi.
În meciul cu FCSB, Gueye a jucat 46 de minute, când a fost scos şi înlocuit de Morsay.Dinamo cerea cu îndârjire testarea antidoping
Înainte de meciurile dintre cele două mari rivale, care s-au întâlnit la un interval relativ scurt de timp de două ori, în Casa Liga 1 şi Cupa României, Dinamo cerea în mod tot mai clar teste de dopaj. Procedura din cupă îi pune într-un context extrem de delicat.
”Dinamo va solicita control antidoping înaintea meciului de mâine (miercuri). În acest sens, s-a făcut o cerere la Agenţia Naţionala Antidoping (ANAD). Dinamo pregăteşte foarte atent jocul împotriva rivalilor de la FCSB, o eventuală victorie ar aduce echipa antrenată de Ionel Gane aproape de poziţiile de play-off.
Nu este prima dată când se solicită control antidoping la meciurile contra celor de la Fcsb, în trecut existând numeroase controverse publice privind modul în care preparatorii fizici ai celor de la FCSB au pregătit meciurile”, se arăta în anunţul celor de la Radio Dinamo 1948, una din căile pe care Dinamo solicita cu îndârjire testarea.
