Federaţia palestiniană a cerut suspendarea Israelului. Când va anunţa FIFA o decizie Federaţia palestiniană a cerut suspendarea Israelului. Când va anunţa FIFA o decizie
La 41 de ani, etiopianul Kenenisa Bekele a fost selecţionat pentru maratonul olimpic de la Paris La 41 de ani, etiopianul Kenenisa Bekele a fost selecţionat pentru maratonul olimpic de la Paris
PAOK-ul lui Răzvan Lucescu a demolat-o pe Panathinaikos şi a lăsat-o fără antrenor PAOK-ul lui Răzvan Lucescu a demolat-o pe Panathinaikos şi a lăsat-o fără antrenor
Aspectul care a făcut diferenţa pentru Corvinul Hunedoara. „Aşa au bătut CFR Cluj şi au câştigat Cupa României” Aspectul care a făcut diferenţa pentru Corvinul Hunedoara. „Aşa au bătut CFR Cluj şi au câştigat Cupa României”
E gata! Prima plecare importantă de la Corvinul, după câştigarea Cupei României: „Este 100%” E gata! Prima plecare importantă de la Corvinul, după câştigarea Cupei României: „Este 100%”
FCSB îşi poate pierde una dintre vedetele echipei: „Trebuie valorificat, trebuie ajutat, altfel îl vor pierde” FCSB îşi poate pierde una dintre vedetele echipei: „Trebuie valorificat, trebuie ajutat, altfel îl vor pierde”

Alin Firfirică, medalie de aur la aruncarea discului, la Cupa Europei

Atletism Publicat de Daian Cutu pe 9 mar 2024

Atletul Alin Firfirică a obţinut, sâmbătă, medalia de aur în proba de aruncarea discului, la Cupa Europei de la Leiria.

Firfirică a debutat în concurs cu o aruncare de 66.07 metri, care a fost cea mai bună performanţă a sa şi, totodată, a sezonului continental. Celelalte încercări au măsurat 65.79 metri, 62.79, iar după a patra ratată, atletul tricolor s-a retras.

Pe podium au mai urcat suedezul Simon Pettersson (63.08 metri) şi Daniel Jasinski (Germania, 61.84).

La Cupa Europei de aruncări de iarnă – lungi, de la Leiria, delegaţia României include şapte sportivi: Alin Firfirică (aruncarea discului), Alexandru Novac (aruncarea suliţei), Rareş Toader (aruncarea greutăţii), Dragoş Nicorici (aruncarea ciocanului), Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului), iar în competiţia U23, Andreea Lungu (aruncarea discului) şi Vlad Turcu (aruncarea suliţei).

Competiţia de la Leiria se încheie duminică.